sobota, Luty 16, 2019

Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy urządzaniu biura

0
Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy urządzaniu biura

Wynajęcie biura w dobrej lokalizacji i spełniającego wszystkie podstawowe warunki związane z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy to jeden z podstawowych etapów zakładania własnej działalności gospodarczej. Po podjęciu decyzji, który lokal będzie najbardziej odpowiadał naszym indywidualnym potrzebom, istotne jest jego wyposażenie i urządzenie, które powinno być komfortowe, wygodne i zgodne z profilem firmy.

Jak nauczyć się oszczędzać pieniądze w rodzinie? Top 7 porad

0
Jak nauczyć się oszczędzać pieniądze w rodzinie? Top 7 porad

Aby nauczyć się oszczędzać pieniądze, musisz posiadać niektóre informacje. Jest to czasami trudne zadanie. Niektórzy ludzie tracą na drobiazgi dużo kasy, natomiast inni wiedza, jak oszczędzac i rozsądnie rozporządzać się swoimi pieniędzmi.

Wiele osób muszą się uczyć, jak oszczędzać pieniądze. Komuś nie nie wystarcza nawet na bieżące wydatki, nie mówiąc już, aby oszczędzać jakieś pieniądze. Jeśli umiesz robić wydatki rozsądnie, możesz uratować własny domowy budżet. Jeśli nie wiesz, jak zacząć oszczędzać pieniądze, możesz zacząć od zestawienia swoich rachunków i opłat. Do tego celu, możesz użyć zwykłej kartki papieru, na której wypisać wszystkie dochody i wydatki.

Uwzględnij najpierw terminowe rachunki i raty, co ma  pozwolić na  uniknięcie naliczenia odsetek i wejścia w jamę dlugową. Następnie, zapisz wydatki na te artykuły, które są po prostu niezbędne. Jeśli przypadkowo otrzymasz jakaś nadwyżkę finansowę, możesz ją przeznaczyć na zakup drugorzędnych rzeczy. Staraj się dokonywać zapisywania wszystkich wydatków, nawet tych najdrobniejszych. W końcu miesiąca, da się widać, na co wydałeś zbyt dużo pieniędzy.

 • Świnka-skarbonka (oszczędzaj 10% z każdej pensji). W ten sposób nie zaoszczędzisz dużo, ale świnka-skarbonka raczej pomoże Ci w rozwijaniu nawyku oszczędzania.  Jeśli wrzuca się do świnki-skarbonki drobne pieniądze, uczysz się  oszczędzać nie tylko na drobnych, ale i ważnych zakupach.
 • Oszczędzanie na odżywieniu. Na jedzeniu nie da się dużo zaoszczędzić, chyba że siedzisz na diecie. Tak naprawde, jest to dobrym sposobem na to, jak oszczedzac pieniadze budżet domowy. Według statystyk, większośc polskich rodzin comiesiącznie wyrzuca jedzenia o wartości 10-50 złotych. Porada w tym przypadku polega na planowaniu jadłospisu oraz jedzeniu i gotowaniu w domu. Zdrowe odżywianie jest o dużo tańsze, szczególnie, jeśli jest zaplanowane. Jeśli przygotowujesz jedzenie w domu, staraj się gotować tyle, aby   mogłeś brać ze sobą do pracy. Unikaj  przymusowego jedzenia na mieście. Jest ono nie tylko niezdrowe, ale i dość drogie. Ogranicz jedzenie mięsa, jajek, śmietany i innych kalorycznych produktów. Taka dieta pomoże Ci zaoszczędzić sporo pieniędzy. Oprócz tego, pieczenie w domu ciasta, przygotowanie deserów i robienie przetworów może również stać się wspaniałym sposobem na oszczędzanie. Bądź jednak ostrożny z oszczędzaniem na jedzeniu. Nieostrożne oszczędzanie na jedzeniu może skutkować problemami ze zdrowiem.
 • Promocje i wyprzedaże. Poniewaz kupowanie zbyt dużej ilości produktów nie ma nic wspólnego z oszczędzaniem, można użyć innego sposobu – korzystanie z promocji i wyprzedaży, aby nie marnować pieniądze, które można wydać na coś bardziej poważnego. Aby pozwolić sobie na kupowanie produktów luksusowych, promocje  mogą uniknąć kupowania tańszych odpowiedników, które nie zawsze są wystarczająco jakościowe. Kiedy korzystasz z promocji, zwracaj uwagę na datę ważności produktów i stosuj ją wyłącznie do artykułów, które możesz sprawdzić i kupujesz regularnie.
 • Spróbuj pozbyć się zbędnych nawyków. Palenie i alkohol są drogie. Pozbycie się zbędnych nawyków jest pewnym sposobem na to, jak oszczędzać pieniądze. Porady te nałogowcom nie bardzo się podobają, ale nałogi mają bardzo negatywny wpływ na budżet domowy. Jeśli masz trudności finansowe, możesz ubiegać się o pożyczkę 5000 zł lub niższej kwocie na Binixo.pl.
 • Używaj kart rabatowych i cashbacku. Kupowanie produktów wtedy, kiedy są dostępne, a nie wtedy, kiedy są potrzebne, jest wspaniałą poradą na oszczędzanie. W dobie intensywnego rozwoju technologii oraz internetu są dużo możliwości do wynalezienia specjalnych rabatów oraz wyjątkowych zniżek. Używając kart rabatowych, można oszczędzać na dużej ilości artykułów, zaczynając od kosmetyków i kończąc odzieżą. Cashback jest zwrotem pieniędzy wydawanych na zakupy, płatności towarów lub usług. Używając cashbacku, możesz zaoszczędzić od 1 do 10 %.
 • Kupuj online. Oprócz tego, że zakupy jest lepiej zrobić sporządzić z góry listę zakupów ograniczając się do najbardziej potrzebnych produktów, dobrze jest kupować online. W sklepach internetowych ceny są o dużo niższe. Do sklepu internetowego nie musisz iść, nie musisz mieć gotówki, aby zrealizować swoje zakupy. Jedyna rzecz, której nie warto robić, kiedy kupujesz w internecie, jest robienie zakupów pochopnie. Jeśli iść na zakupy do zwykłego sklepu nie zaleca się  z pustym żołądkiem, w sklepie internetowym kusić mogą niskie ceny i piękne obrazki. Kiedy kupujesz online, bądź pewny, że sprawdzasz opinie innych użytkowników.
 • Oszczędzaj na czynszu (korzystaj z ekonomicznych urządzeń gospodarstwa domowego). Jedną z głównych porad dotyczących  oszczędzania budżetu domowego jest dokonywanie mądrych wyborów przy robieniu zakupów. Jeśli chodzi o to, jak oszczędzać pieniądze w domu na czynszu, wynajmuj mieszkaniu na okolicy miasta, kupuj tańsze urządzenia gospodarstwa domowego. Staraj się również wynegocjować niższą opłatę za mieszkanie.

Jeśli nadal nie wystarcza pieniędzy

Jeśli potrzebujesz więcej czasu, aby nauczyć się, jak nauczyć się oszczędzać pieniądze, i  nie masz dość pieniędzy, nie martw się, ponieważ Binixo.pl jest serwisem, ktory pomaga w wynalezieniu wygodnych produktów finansowych klientom znajdującym się w trudnej sytuacji.

Męczysz się prowadząc księgowość w swojej firmie? Powierz to zadanie dla renomowanego biura księgowego i będziesz mógł poświęcić wolny czas na rozwój działalności!

0
Męczysz się prowadząc księgowość w swojej firmie? Powierz to zadanie dla renomowanego biura księgowego i będziesz mógł poświęcić wolny czas na rozwój działalności!

Samodzielne prowadzenie księgowości swojej firmy to bardzo męczące i ciężkie zadanie. Tracimy dużo czasu na prawidłowe zajmowanie się dokumentami, rozliczenia podatkowe i prowadzenie książek przychodów i rozchodów.

Powierzenie prowadzenia księgowości dla specjalistycznego biura rachunkowego może Ciebie odciążyć i uspokoić. Nie będziesz martwił się o prawidłowe rozliczanie oraz marnował czasu na mniej istotne sprawy. Skupisz się na najważniejszych zadaniach Twojej działalności i zyskasz nowych klientów.

Księgowość Poznań to świetne rozwiązanie, dzięki, któremu fachowcy zajmą się wszystkim dokumentami dotyczącymi Twojej firmy. Pomogą Ci rozliczać podatki, prowadzić listy płac i księgi przychodów i rozchodów.

Korzyści płynące z powierzenia księgowości dla zewnętrznego biura rachunkowego

Księgi i ewidencja

Zewnętrzne biuro rachunkowe doskonale zajmie się Twoją działalnością od strony księgowej. Przeprowadzi wszystkie niezbędne wyliczenia, doradzi Tobie, jakie formy rozliczeń wybrać i poprowadzi Twoją firmę na sam szczyt!

Nie będziesz musiał martwić się o księgi rachunkowe, księgowość Poznań jest prowadzona na najwyższym poziomie i zadba o skrupulatne prowadzenie dokumentacji. Księgi rachunkowe będą wypełniane przez specjalistów i dzięki nim będziesz miał zawsze bieżąco kontrolę nad sytuacją finansową swojego przedsiębiorstwa. Każdego dnia będziesz miał możliwość obserwacji swoich obrotów i sald. Zyskasz możliwość kontroli wydatków oraz przychodów, a także rozsądnie przemyślisz swoje nowe inwestycje.

Prawidłowo prowadzona księga przychodów i rozchodów pozwoli Ci na obserwację swoich wszystkich wykonanych operacji gospodarczych. Będziesz mógł sprawdzić zaewidencjonowane zakupione towary oraz materiały. Otrzymasz również możliwość kontroli nad przyznawanymi wynagrodzeniami. Biuro rachunkowe fachowo zajmie się księgami, a Ty będziesz mógł rozsądniej podejmować swoje dalsze decyzje. Dodatkowo unikniesz zamartwiania się o prawidłowość zapisów i będziesz miał pewność, że są one prowadzone bezpiecznie i zgodnie z prawem.

Biuro rachunkowe w Poznaniu może również zająć się ewidencjami ryczałtowymi, które są czasami korzystniejsze dla przedsiębiorców. Pomoc w tym zakresie pozwoli Ci poświęcić cenny czas na wykonywanie swoich usług lub sprzedaż produktów. Nie będziesz musiał zajmować się rozliczaniem, a specjaliści z biura księgowego w całości zajmą się Twoją księgowością. Dodatkowo będziesz mógł zapomnieć o prowadzeniu ksiąg ewidencji środków trwałych oraz wyliczeniach stawek amortyzacyjnych.

Oprócz tego księgowość Poznań sporządzi dla Ciebie sprawozdania finansowe. Dzięki nim zawsze będziesz w stanie podejmować lepsze decyzje, co w konsekwencji przyczyni się do polepszenia sytuacji Twojej działalności.

Podatki

Biuro księgowe z Poznania fachowo zajmie się wyliczeniem Twoich, comiesięcznych podatków dochodowych. Nie będziesz musiał samodzielnie i zgodnie z prawem wyliczać skomplikowanych podatków, otrzymasz, co miesiąc wiadomość z biura księgowego o wysokości podatku i będziesz musiał tylko ją zapłacić. Dodatkowo księgowość powierzona firmie zewnętrznej pozwoli Ci uniknąć sporządzania deklaracji PIT, CIT i VAT – to wszystko wykonają za Ciebie księgowi z biura.

Księgowość prowadzona przez firmy zewnętrzne to świetny wybór, który pozwala odciążyć Twoją pracę i skupić się na najważniejszych zadaniach. Chciałbyś skorzystać z biura rachunkowego? Zobacz jego ofertę na bilans Poznań.

Prywatne akademiki mają przyszłość

0
Prywatne akademiki mają przyszłość

Rosnąca z roku na rok liczba studentów oraz mała ilość miejsc w państwowych akademikach to czynniki, które sprawiają, że inwestycja w prywatny akademik to bardzo intratne przedsięwzięcie.

Studentów będzie coraz więcej

Według prognoz Ministerstwa Nauki Szkolnictwa Wyższego w 2035 roku będzie ok. 1,5 mln studentów w Polsce. Coraz wyższy poziom nauczania na polskich uniwersytetach i politechnikach oraz relatywnie niskie opłaty za studia są magnesem dla studentów z całego świata. W ostatnich latach liczba studiujących obcokrajowców wzrosła z 4 do 66 tys. osób. Szacuje się, że w 2020 roku może ich być ponad 120 tys. Już dzisiaj w Trójmieście studiuje prawie 2,5 tysiąca studentów zza granicy. To wszystko sprawia, że w najbliższych latach będzie duże zapotrzebowanie na miejsca noclegowe w największych ośrodkach akademickich. Na pewno wszyscy studenci nie znajdą ich w uczelnianych domach. Dzisiaj na pokój w akademiku może liczyć tylko co piąty. Pozostali będą musieli szukać innego rozwiązania. Jednym z nich jest właśnie zamieszkanie w prywatnym akademiku, których przybywa w całej Polsce.

Prywatny akademik na miarę oczekiwań

Obecnie coraz mniej studentów chce mieszkać w państwowych akademikach. Większość z nich to architektoniczne relikty (kilkuosobowe pokoje bez łazienek), które nie spełniają aktualnych standardów. Współczesny student ma wysokie wymagania, oczekuje komfortowych warunków do życia i nauki w atrakcyjnej cenie. Na takie może liczyć tylko w prywatnym akademiku, choćby takim, jaki buduje w Gdańsku spółka Silver Rock Investments. To amerykańska firma, która ma ogromne doświadczenie w obszarze nieruchomości komercyjnych. Przy ulicy Sobieskiego 13, w tzw. zagłębiu studenckim powstanie największy prywatny kampus akademicki, w którym będzie mogło zamieszkać prawie 500 studentów. Będzie się składał z dwóch pięciopiętrowych budynków. Pomiędzy budynkami usytuowana zostanie ogólnodostępna strefa z punktami gastronomicznymi. Do dyspozycji scholarów będzie 480 pokoi jedno i dwuosobowych komfortowo i nowocześnie urządzonych. Przed obiektem znajdzie się 126 miejsc parkingowych. Studenci mogą liczyć także na wiele innych udogodnień, takich jak strefa relaksu, nauki czy fitness. Z większości usług będzie można skorzystać przy pomocy specjalnej mobilnej aplikacji. Wysoki poziom ochrony to gwarancja bezpieczeństwa użytkowników. Dzięki doskonałej lokalizacji studenci będą mogli szybko dotrzeć nie tylko do trójmiejskich uczelni, ale także wszystkich atrakcji miasta. Wszak życie studenta nie ogranicza się tylko do nauki. Drugi akademik powstanie przy ulicy Zwycięstwa 10, w jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc Gdańska, w sąsiedztwie Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Medycznego, przy jednej z głównych arterii miasta. W kompleksie Collegia poza akademikiem pojawi się także nowoczesny i funkcjonalny budynek biurowy. To obiekt o podwyższonym standardzie. Do dyspozycji studentów będą 21 – metrowe przestronne apartamenty.

Intratna i bezpieczna inwestycja

W Europie Zachodniej ludzie coraz częściej inwestują w nieruchomości, także w prywatne akademiki. Zakup mini apartamentu w prywatnym akademiku na wynajem to atrakcyjna alternatywa wobec zakupu mieszkania czy domu. Jak wskazują eksperci, taka inwestycja pozwala uzyskać wyższą stopę zwrotu niż lokal mieszkalny czy komercyjny. Operator tego przedsięwzięcia, firma Collegia zapewnia rentowność na poziomie 6 procent. Osiągnięta nadwyżka będzie dzielona w stosunku 50/50 pomiędzy operatorem a właścicielem lokalu. Inwestycja w prywatny akademik to nie tylko gwarantowana stopu zwrotu, ale także pewna lokata środków. Inwestycja będzie zabezpieczona wpisem do Księgi Wieczystej.  To atrakcyjna i pewna oferta, dla tych wszystkich, którzy w tych niepewnych czasach nie wiedzą, w co zainwestować pieniądze, a nie chcą podejmować dużego ryzyka. Firma oferuje pełną obsługę inwestycji. Collegia nie chce jednak poprzestać tylko na jednym obiekcie w Trójmieście, planuje stworzyć całą sieć prywatnych kampusów akademickich w Polsce pod własną marką.

Wszystkich zainteresowanych inwestycją w prywatny akademik – zapraszamy do kontaktu tel.  +48 730 555 565, biuro@collegia.pl

www.collegia.pl

Twój umysł jest zmęczony pracą? Odpocznij i spełnij swe marzenie o podróży do Australii

0
Odpocznij i spełnij swe marzenie o podróży do Australii

Niekończące się projekty, deadline, plany miesięczne, plany kwartalne, zdobywanie nowych kontaktów, rozmowy z kontrahentami… I tak przez cały rok. Wszystkie te czynniki składają się na to, że chodzimy coraz bardziej zestresowani i zmęczeni. Wakacje są świetnym pomysłem na regeneracje naszego ciała i umysłu.

Australia podróż marzeń

Do Australii mogą lecieć wszyscy, którzy kochają uprawiać sporty, jak surfing, nurkowanie i snorkeling. Znajduje się tutaj wiele pięknych plaż, nieskażonych ludzką ingerencją. Wielu przylatuje tutaj by zobaczyć wspaniałą Wielką Rafę Koralową. Widoki są niesamowite i niezapomniane. Teren pustynny. Zamieszkuje tutaj wiele egzotycznych gatunków zwierząt, jak: strusie, koala, kangury i wiele innych. Pod względem florystycznym, Australia również jest bogata. Do Australii latamy od października do czerwca.

Ci warto zobaczyć w Australii?

Przede wszystkim znane miasto Sydney, które jest największe na całym kontynencie. Sydney tętni życiem finansowym, handlowym, transportowym i kulturalnym. Znane jest także, jako główna atrakcja turystyczna. Warto zobaczyć w nim Operę, most Harbour Bridge, a także wieżę Sydney Tower.

Drugim ważnym miastem w Australii, które trzeba zwiedzić jest Melbourne. The Economist uważa, że jest to najlepsze miejsce do życia na świecie. Mieszka tutaj najwięcej studentów oraz Polaków.
Port Douglas stanowi centralny ośrodek wypoczynkowy. Posiada mnóstwo knajpek, barów, restauracji, hoteli. Odpocząć możemy także na pięknej plaży, obok znajdują się pola golfowe. Nieopodal jest Wielka Rafa Koralowa.

Do Cairns – Cairns przylecimy, jeśli będziemy chcieli zobaczyć Wielką Rafę Koralową (około 60 rejsu łodzią). Tutaj spędzimy czas aktywnie: liczne spływy górskimi rzekami, paralotniarstwo.
Brisbane – o klimacie subtropikalnym.

Byron Bay to także miejsce, w którym możemy uprawiać sporty wodne.

Adelajda – miejsce, w którym znajduje się duża liczba kościołów o różnym zabarwieniu wyznaniowym. W jednym z nich, otwarto pub.
Surfers Paradise – idealne miejsce dla surferów.

Opodatkowanie umowy o dzieło

0

Umowa o dzieło niejednokrotnie zastępuje umowę zlecenie, z założenia powinna jednak służyć raczej freelancerom i innym osobom nie wykonującym pracy w sposób stały i regularny. W odróżnieniu od umowy zlecenie, umowa o dzieło skupia się na efekcie końcowym, a nie samym procesie. Zleceniobiorca jest rozliczany za efekt końcowy, nie za staranne wykonawstwo, jak ma to miejsce w przypadku umowy zlecenie. Obie umowy cywilnoprawne mają też cechy wspólne, np. możliwość uwzględnienia kosztów uzyskania przychodu.

Koszty uzyskania przychodu w umowie o dzieło

Możliwość odjęcia kosztów uzyskania przychodu to plus dla zleceniobiorcy, który może zapłacić mniejszy podatek, a w związku z tym zarobić więcej lub zaproponować korzystniejsze warunki wykonania zlecenia. Co dokładnie powinieneś wiedzieć na temat opodatkowania umowy o dzieło?

Przede wszystkim to, że istnieją dwa typy zryczałtowanych kosztów. Są to:

 • 20% kosztów uzyskania przychodu
 • 50% kosztów uzyskania przychodu

Oznaczają to, że od podstawy opodatkowania możesz odjąć 20% lub 50% i dopiero następnie wyliczyć należy podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne. Jeśli więc tworzysz grafiki, a Twoja umowa to umowa o dzieło i koszty uzyskania przychodu wynoszą 50%, to znaczy, że wynagrodzenie netto dzielisz na pół. Należne podatki należy odliczyć tylko od pozostałej połowy.

Jeżeli chcesz łatwo i szybko sprawdzić, jak kształtuje się Twoje wynagrodzenie netto zależnie od danych kosztów uzyskania przychodu, skorzystaj z kalkulatorów dostępnych w sieci – jest ich całe mnóstwo.

Kiedy można odliczyć 50% kosztów uzyskania przychodu?

Jak łatwo się domyślić, każdy wolałby odliczyć sobie 50% kosztów uzyskania przychodu na umowie o dzieło. Wtedy po prostu praca jest bardziej opłacalna, bo składki są mniejsze. Niestety nie każdy może z tego wariantu skorzystać. Dotyczy on jedynie sytuacji, w której przenoszone są prawa autorskie lub rozporządza się innymi wartościami niematerialnymi i prawnymi wymienionymi w art. 22 ust. 9 pkt 3. Ustawy o pdof.

W praktyce przy umowie o dzieło koszty uzyskania przychodu 50% stosuje się najczęściej wtedy, gdy zleceniobiorca przenosi na zleceniodawcę majątkowe prawa autorskie. Innymi słowy, autor traci możliwość dowolnego majątkowego rozporządzania utworem, a prawo to nabywa zleceniodawca. Przeniesienie praw autorskich musi być każdorazowo wyrażona na piśmie, by było skuteczne.

Zastanawiają się na właściwym opodatkowaniem umowy o dzieło, trzeba wziąć pod uwagę również limit kwotowy. Łącznie w roku podatkowym podwyższone koszty uzyskania przychodu nie mogą być wyższe niż górna granica pierwszego przedziału skali podatkowej, a więc 85528 zł. Warto też pamiętać, że koszty uzyskania przychodu w umowach zlecenie i umowach o dzieło realizowanych przez jednego podatnika sumują się. To znaczy, że podczas obliczania należnego podatku, należy wziąć pod uwagę sumę podwyższonych kosztów uzyskania przychodu ze wszystkich umów o dzieło i umów zlecenie wykonywanych przez podatnika.

Studia – Koszalin. Jaką uczelnie wybrać?

0

Chcesz wybrać się na studia do Koszalina? W takim razie zobacz, jakie uczelnie są dostępne w tym pięknym mieście.

Politechnika Koszalińska

Politechnika Koszalińska jest największą uczelnią w tym mieście i jedną z największych w województwie zachodniopomorskim. Powstała już w 1968 roku jako Wyższa Szkoła Inżynierska. Na Politechnikę została „przechrzczona” w 1996 roku. Uczelnia ta posiada prawa do nadawania stopni naukowych doktora w czterech dyscyplinach i doktora habilitowanego w 2 dyscyplinach.

Politechnika Koszalińska jest rozproszona na terenie całego miasta, co – w zależności od kierunku – może oznaczać konieczność podróżowania pomiędzy wydziałami. Studia w Koszalinie dla studentów spoza tego miasta są ułatwione dzięki obecności czterech akademików.

Uczelnia ta kształci studentów na pięciu wydziałach: Wydziale Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji, Wydziale Elektroniki i Informatyki, Wydziale Mechanicznym, Wydziale Nauk Ekonomicznych, Wydziale Technologii i Edukacji.

Na Politechnice Koszalińskiej działa także biuro karier, dzięki któremu znalezienie pracy w zawodzie jest ułatwione.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koszalinie

Wśród państwowych uczelni wymienić należy także Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Koszalinie. To stosunkowo młoda uczelnia, utworzona dopiero w 2009 roku. Studenci mogą otrzymać tu zarówno tytuł licencjata po studiach trzyletnich zawodowych, jak i stopień magistra na studiach II stopnia.

PWSZ jest dobrym wyborem, gdy planujesz studia w Koszalinie na kierunku pielęgniarskim lub ratownictwa medycznego. Oba znajdziesz na w Instytucie Nauk Humanistycznych. Poza tym Instytut ten kształci także kosmetologów oraz pedagogów.

Drugim filarem oferty edukacyjnej PWSZ jest Instytut Kultury Fizycznej i Zdrowia. W tym wypadku możesz zdobyć wykształcenie w zakresu wychowania fizycznego, fizjoterapii, dietetyki oraz bezpieczeństwa narodowego.

Koszalińska Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych

W Koszalinie działają także uczelnie niepubliczne. Należy do nich Koszalińska Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych. Również jest to stosunkowo nowa uczelnia, gdyż utworzono ją dopiero w 2005 roku.

KWSNH jest dobrym wyborem m.in. dla pedagogów. Studia w Koszalinie na tej uczelni mogą pozwolić Ci na zdobycie wykształcenia pedagogicznego o specjalizacji resocjalizacyjnej lub w zakresie edukacji obronnej i bezpieczeństwa narodowego. Dostępna jest także specjalizacja doradztwa zawodowego oraz pedagogika opiekuńczo-wychowawcza.

A może planujesz pracę w administracji? W takim razie przyda się wykształcenie na takim właśnie kierunku dostępnym w KWSNH – student ma do wyboru specjalizacje: administracja publiczna oraz administracja europejska.

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej w Koszalinie

Coś dla siebie znajdą również osoby planujące życie w stanie duchownym. Jeśli myślisz o powołaniu kapłańskim, powinieneś zainteresować się Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. Powstało ono w 1981 roku, a własnym budynkiem dysponuje dopiero od 1991 roku. Warto pamiętać, że pierwszy rok formacji ma charakter propedeutyczny.

Otwieranie działalności gospodarczej. Najprostszy sposób

0

Własny biznes można rozpocząć na wiele sposobów. Ale jak zrobić to najszybciej i najłatwiej? Poniżej podpowiadamy najprostsze metody na otworzenie działalności gospodarczej.

Samodzielne zakładanie działalności gospodarczej

Działalność gospodarczą każdy może otworzyć samemu. Jest to łatwe zwłaszcza w przypadku Jednoosobowej Działalności Gospodarczej. To najczęściej zakładany typ firmy w Polsce, więc prześledźmy krok po kroku, jak przebiega ten proces:

 1. Założenie profilu zaufanego. Można to zrobić za darmo za pomocą internetowego konta w swoim banku.
 2. Zalogowanie na urzędowej stronie ceidg.gov.pl za pomocą profilu zaufanego i złożenie wniosku CEIDG-1.
 3. Złożenie wniosku do ZUS, który pojawi się po wypełnieniu CEIDG-1.
 4. Czekanie, aż wpis pojawi się w CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej), wraz z NIP-em i REGON-em.

To wszystko. Działalność jest już założona. W przypadku otwierania działalności gospodarczej jednoosobowej nie musisz nawet zakładać osobnego rachunku bankowego, choć jest to często praktyczne rozwiązanie. Pomyśleć można również o założeniu konta w wybranym systemie księgowości online lub opłaceniu biura księgowego.

Firmę możesz także zarejestrować do VAT, choć nie jest to obowiązkowe na początku prowadzenia JDG (z kilkoma wyjątkami). Jeśli chcesz być VAT-owcem należy złożyć wniosek VAT-R do Urzędu Skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania. Tej sprawy niestety nie załatwisz przez Internet za pomocą profilu zaufanego.

Otwieranie działalności przez pośredników

Niezależnie od tego, jaką formę działalności zakładasz, możesz skorzystać z odpłatnej pomocy innych firm. Czasem usługa taka jest też proponowana za darmo, gdy następnie zdecydujesz się skorzystać z innych elementów oferty danej firmy. Otwieraniem działalności gospodarczych, zarówno JDG, jak i wszelkiej maści spółek, zajmują się m.in. przedsiębiorstwa proponujące rozwiązania z zakresu księgowości oraz wynajmu wirtualnych biur i adresów.

W takim wypadku założenie działalności jest dziecinnie proste. Wystarczy podać usługodawcy wszystkie niezbędne dane oraz wypisać pełnomocnictwo, a ten dopełni za Ciebie wszystkich formalności.

Inkubatory przedsiębiorczości

Równie prostym sposobem na szybkie założenie działalności gospodarczej jest skorzystanie z tzw. inkubatorów przedsiębiorczości. Najbardziej znaną organizacją tego rodzaju są działające w całej Polsce Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości, ale nie jest to jedyny taki usługodawca.

Założenie firmy w ramach inkubatorów również jest bardzo proste – znacznie łatwiejsze od wypełniania wniosku CEIDG-1. W tym wypadku wystarczy podpisać umowę podczas rozmowy z dyrektorem lokalnej komórki i można zacząć działać. Całość zajmuje dosłownie kwadrans.

Warto jednak pamiętać, że działając w ramach inkubatorów nie prowadzisz niezależnej firmy, a jedynie startup w ramach programu preinkubacji. Oznacza to m.in. że wszystkie Twoje umowy czy faktury muszą być dodatkowo zweryfikowane przez pracowników inkubatora zanim będziesz mógł je wysłać do swojego klienta. Ponadto w dokumentach widoczne są zawsze dane organizacji, a nie dane Twojej firmy.

Pożyczka dla bezrobotnych. Jak dostać pożyczkę nie mając pracy?

0

Potrzebujesz dodatkowej gotówki, ale nie masz zatrudnienia i boisz się, że nikt nie przyzna Ci pożyczki? Na szczęście są sposoby na to, by dostać pieniądze. Pożyczki dla bezrobotnych są najczęściej zaciągane w firmach nie będących bankami, jednak kilka tysięcy złotych możesz otrzymać również z banku, w którym masz konto (nie każdy bank na to pozwala). W jaki sposób zaciągnąć pożyczkę nie mając pracy?

Pożyczka bez pracy – na oświadczenie

Obawy osób niezatrudnionych wiążą się oczywiście z koniecznością przedstawienia zaświadczenia o zarobkach. Okazanie takiego dokumentu bywa niemożliwe z kilku powodów. Przyczyną może być praca na czarno (bez umowy), nieudokumentowana praca za granicą lub po prostu faktyczny brak zatrudnienia. W niektórych bankach możesz jednak otrzymać pożyczkę dla bezrobotnych na podstawie oświadczenia albo samej historii konta. Wówczas po prostu deklarujesz wysokość zarobków oraz miesięczne obciążenia i bank przyjmuje to jako informację wiążącą. Oczywiście przed przyznaniem pożyczki i tak pracownik banku sprawdzi bilans Twojego konta.

A co zrobić w przypadku, gdy historia przychodów i wydatków nie wygląda zbyt obiecująco, bo np. większość gotówki otrzymujesz „do ręki”? Wówczas pozostaje Ci skorzystanie z tzw. chwilówek, czyli firm pozabankowych udzielających szybkich pożyczek. W tym wypadku otrzymanie pożyczki jest jeszcze łatwiejsze. Najprawdopodobniej również będziesz musiał przedstawić oświadczenie, jednak wiele firm tego rodzaju nie wymaga dokumentowania historii konta (ani tym bardziej przedstawiania zaświadczeń o zarobkach).

Aby otrzymać pożyczkę jako osoba bezrobotna, poza oświadczeniem, będziesz potrzebować:

 • konta bankowego
 • numeru telefonu
 • dowodu osobistego

Dowód jest niezbędny do potwierdzenia Twojej tożsamości, podobnie jak konto bankowe. Firma udzielająca pożyczki będzie wymagała wykonania przelewu weryfikacyjnego na wskazany rachunek. Znacznie rzadziej zdarza się, by firmy pozabankowe wymagały przedstawienia wyciągu z konta z trzech ostatnich miesięcy. O możliwości otrzymania pożyczki bez zaświadczenia o zarobkach w firmie zostaniesz poinformowany maksymalnie w ciągu kilku godzin (niektóre firmy schodzą z tym czasem do 15 minut). Termin spłaty takich pożyczek wynosi najczęściej 30 dni, choć zdarzają się oferty z dłuższym okresem.

Pożyczki dla bezrobotnych a zadłużenie

Nie należy mylić pożyczek dla bezrobotnych i pożyczek dla zadłużonych. Jeśli masz dobrą historię kredytową, znacznie łatwiej dostaniesz gotówkę mimo nieudokumentowanych zarobków. Niemniej, nawet firmy pozabankowe sprawdzają swoich potencjalnych klientów w Biurze Informacji Kredytowej oraz w Krajowym Rejestrze Dłużników. Jeżeli zalegasz ze spłatami lub masz na głowie komornika, otrzymanie pożyczki będzie znacznie trudniejsze. Niektóre firmy jednak decydują się na udzielenie pożyczki nawet w takich przypadkach. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że im „gorszy przypadek” tym wyższe koszty pożyczki. Osoba zatrudniona na umowę o pracę, z dobrą historią kredytową, biorąca pożyczkę w banku otrzyma znacznie tańszy produkt niż ktoś, kto nie może udokumentować zarobków, ma złą historię kredytową i bierze pożyczkę w firmie pozabankowej.

Praca – Irlandia. Jak wyjechać i ile można zarobić?

0

Marzy Ci się praca w Irlandii? Fascynujesz się kulturą tego kraju lub po prostu słyszałeś, że warto pojechać tam, by szybko dorobić? Szukanie zatrudnienia w Irlandii z pewnością może być dobrym pomysłem. W tym celu najlepiej rozejrzeć się za odpowiednimi agencjami w Polsce – zwłaszcza takimi, które biorą na siebie wszystkie formalności i organizację dojazdu oraz pobytu.

Najpopularniejsze oferty pracy w Irlandii

Na polskich portalach nie brakuje ofert pracy w Irlandii dla Polaków. Oto często pojawiające się propozycje:

malarz/spawacz/ślusarz – innymi słowy, zawody wymagające pewnego fachu. Przeszukując portale z ogłoszeniami pod kątem hasła praca irlandia znajdziesz mnóstwo ofert tego rodzaju. To dobra wiadomość dla wszystkich osób, które mają już pewne doświadczenie w Polsce. Jeśli przynamniej dwa lata pracowałeś przy spawaniu, malowaniu, obróbce czy też układaniu płytek, prawdopodobnie łatwo znajdziesz odpowiednie zajęcie dla siebie. Często wymaganą umiejętnością w przypadku takich zawodów jest czytanie rysunków technicznych. Znajomość języka angielskiego natomiast nie musi być koniecznością, choć z pewnością da Ci przewagę nad innymi kandydatami, jeśli potrafisz się sprawnie porozumiewać po angielsku.

magazynier – to popularna oferta pracy w Irlandii, jak i niemal w każdym europejskim kraju. Jest to odpowiednia opcja dla osób, które nie mają specjalistycznego doświadczenia i szukają po prostu w miarę łatwej pracy do wykonywania za stawkę dużo wyższą niż w Polsce. Będąc zatrudnionym w Irlandii w magazynie możesz otrzymać nawet 10 Euro za godzinę, co jest stawką około trzykrotnie wyższą od polskiej. Zależnie od miejsca pracy, język angielski może być obowiązkowy, choć nie musi. Wszystko zależy od zakresu obowiązków.

opieka nad domem/dziećmi/osobami starszymi – mnóstwo jest również propozycji pracy w Irlandii w charakterze opiekunki albo sprzątaczki. Często oba rodzaje obowiązków łączą się, bo zadaniem osoby zatrudnionej jest np. spędzanie określonej ilości czasu z seniorem, a zdarza się, że nawet mieszkanie w tym samym domu. Wówczas należy zająć się podopiecznym i w ramach tej dbałości, postarać się o utrzymanie czystości w mieszkaniu. Łatwiej pracę taką znajdą osoby z wykształceniem pielęgniarskim. W tym wypadku można liczyć na stawkę około 1600 euro miesięcznie i wyższą.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Samo stanowisko i wynagrodzenie to nie wszystko o czym należy myśleć, gdy interesuje Cię praca w Irlandii. Agencje i pośrednictwa mają różne wymagania. Oferty mogą się znacznie różnić np. w kwestii zakwaterowania. Optymalną opcją jest gwarantowane lokum i dojazd do miejsca pracy. Czasem jednak agencja jedynie pomaga organizacyjnie, ale nie zapewnia od razu dachu nad głową czy codziennego transportu. Warto też sprawdzić, czy przypadkiem do podjęcia pracy nie jest konieczne założenie własnej działalności w Polsce. Nie jest to trudne zadanie, ale warto o tym wiedzieć zawczasu, by zdążyć załatwić wszystkie formalności.