Czym jest zdolność kredytowa i jak ją poprawić?

Branie kredytu, zwłaszcza hipotecznego, wymaga udowodnienia zdolności kredytowej. W ten sposób bank zabezpiecza się oraz podejmuje decyzję o udzieleniu kredytu. Niełatwo jest wykazać zdolność wymaganą do udzielenia pożyczki na bardzo dużą sumę, a wraz z wprowadzeniem podatku bankowego w lutym bieżącego roku stało się to jeszcze trudniejsze. Czym właściwie jest zdolność kredytowa i co można zrobić, by poprawić swoje szanse na otrzymanie potrzebnego kredytu?

Zdolność kredytowa, czyli wypłacalność

Jest to stopień, w jakim kredytobiorca jest w stanie spłacić zaciągnięte zobowiązanie. Banki sprawdzają zdolność kredytową, ponieważ ściganie niewypłacalnego dłużnika jest mozolne, kosztowne i w żaden sposób im się nie opłaca. Właśnie dlatego przed podpisaniem umowy kredytowej trzeba dokładnie i wiarygodnie udowodnić, że będzie się w stanie spłacić całość wraz z odsetkami.

W skład zdolności kredytowej wchodzą nie tylko dochody osoby biorącej kredyt oraz miesięczne kwoty wydawane na rachunki czy artykuły pierwszej potrzeby. Sprawdzane są inne zadłużenia, stan cywilny, dzieci na utrzymaniu, a w wielu przypadkach także stan zdrowia. Największe szanse na otrzymanie kredytu hipotecznego ma osoba młoda, zdrowa, dobrze zarabiająca, pozostająca w związku małżeńskim z osobą również zarabiającą pieniądze, za to nieposiadająca dzieci… warunki są bardzo wyśrubowane.

Co zrobić, by zdolność kredytowa zwiększyła się?

Zadanie nie jest łatwe, jednak można w pewnym stopniu podnieść swoje szanse na podpisanie umowy kredytowej. Głównym kryterium podnoszącym zdolność jest wkład własny – im wyższy, tym lepiej. Są to pieniądze, które klient już może włożyć w zakładany cel, w przypadku kredytu hipotecznego – budowę domu lub kupno mieszkania. W pewnych przypadkach może też pomóc zdobycie poręczyciela kredytu. Można również zadbać o spłacenie już posiadanych zobowiązań przed staraniem się o kolejny kredyt – czyste konto dobrze wpływa na zdolność kredytową. Małżeństwo zwykle zwiększa zdolność kredytową, jeśli jednak małżonek posiada złą historię kredytową (na przykład niespłacone w czasie pożyczki), lepiej dokonać rozdzielności majątkowej.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ