podatek liniowy

Podatek liniowy jest to jedna z czterech form podatku dochodowego od osób fizycznych. Prowadząc swoją działalność czy w formie jednoosobowej działalności czy spółki, jesteśmy zobowiązani do płacenia podatków. Jednak to, na jakiej zasadzi będziemy to robić zależy od odpowiedniej formy. Dla kogo podatek liniowy jest najlepszym rozwiązaniem? Jakie są zasady korzystania z tego rodzaju podatku? Sprawdźmy to!

Przeczytaj też: https://www.ipo.pl/podatek-liniowy-dla-kogo-to-dobra-propozycja/ 

Jakie są zasady podatku liniowego w 2020 roku?

Podatek liniowy przeznaczony jest dla osób, które posiadają dochody przekraczające 85 528 zł. Jest to linia, po przekroczeniu której rozliczając się na zasadach ogólnych wchodzimy w drugi próg i zaczynamy płacić 32 procent podatku. Podatek liniowy płacimy jednak według stawki 19 proc. Tak jak w większości przypadków jest też druga strona medalu. Wybierając taki rodzaj podatku tracimy możliwość uwzględnienia większości ulg podatkowych. Należy dodać, że podatki liniowy nie jest to forma dostępna dla osób, które chcą rozliczyć się z małżonkiem czy dzieckiem.

Opodatkowaniu podlega dochód przedsiębiorcy.

Zaliczki wpłacamy miesięcznie bądź kwartalnie – do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu lub kwartale, którego zaliczka dotyczy. Musimy pamiętać, że jeśli w poprzednim roku rozliczyliśmy PIT używając stawki liniowej, to możemy płacić uproszczone zaliczki, które wynoszą 1/12 kwoty wynikającej z zeznania z poprzedniego roku lub sprzed dwóch lat.

Dla kogo najlepszy będzie podatek liniowy?

Przede wszystkim musimy prowadzić pozarolniczą działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej. Jeśli chodzi o szczegóły to: 

  • samodzielnie prowadzisz swoją działalność lub jesteś wspólnikiem spółki cywilnej/jawnej
  • Jesteś partnerem spółki partnerskiej lub komandytariuszem/komplementariuszem spółki komandytowej albo prowadzisz działy specjalne produkcji rolnej.

Będąc właścicielem działalności gospodarczej i zarazem pracując na etacie mamy do wyboru:

  • złożenie dwóch zeznań podatkowych (dla podatku liniowego oraz deklaracji przewidzianej dla opodatkowania skalą podatkową),
  • rozliczanie się z działalności na zasadach ogólnych (czyli zrezygnowanie z podatku liniowego).

Naturalnie mamy prawo do rezygnacji z podatku liniowego. W takiej sytuacji dajemy informację do urzędu dotyczącą tego, jaka jest nasza decyzja i będziemy rozliczać się wówczas na zasadach ogólnych (skala podatkowa 17 proc. lub 32 proc.). Możemy złożyć też wniosek o kartę podatkową lub oświadczenie o wyborze ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Podatku liniowego nie da się zastosować do dochodów z etatu oraz emerytury. Prawo do korzystania z podatku liniowego tracimy, kiedy będziemy mieli przychód z wykonywania zadań na rzecz byłego/obecnego pracodawcy (praca na etat) i zakres obu działalności będzie się pokrywał. Dokładniej mówić, chodzi tutaj o umowę o pracę, która obowiązuje w tym samym roku podatkowym.

Zobacz też: http://lepszalokata.pl/dla-kogo-ryczalt-i-jakie-sa-jego-zasady-prowadzenie-dzialalnosci-gospodarczej/ 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ