Dorabianie do pensji - jak się za to zabrać?

Miesięczne wydatki bywają czasami większe niż dostępny budżet – tę trudną sytuację zna bardzo wielu Polaków. Czasem chodzi tutaj o sprawy czysto bytowe, na przykład opłacanie rachunków lub artykuły pierwszej potrzeby, jednak równie często gra toczy się o „ponadprogramowe” wydatki – wyjazd na atrakcyjny urlop lub nowy samochód. Jeśli nie bierze się pod uwagę kredytu (a mało kto lubi zapożyczać się, jeśli nie musi tego robić), pozostaje zwiększenie wysiłku wkładanego w pracę i dorobienie do pensji.

Dodatkowe usługi

Dodatkowe zlecenia, zwane popularnie „fuchami”, to dochodowy biznes w sektorze usługowym. W ten sposób dorabiają zwłaszcza osoby, które pracują fizycznie. Może to być na przykład zlecenie remontu u sąsiada lub drobnej naprawy u znajomych. Większość takich zleceń jest wykonywana bez umowy, jednak można też uczynić tej proceder legalnym przez zawarcie umowy o dzieło.

Nadgodziny w pracy

Jeśli praca umożliwia płatne nadgodziny, można również skorzystać z tej możliwości. Zwykle oznacza to dwa wyjścia – zostawanie w pracy i wydłużanie w ten sposób dnia, lub branie dyżurów w dni ustawowo wolne od pracy. Regulacja prawna głosi, że za taką pracę przysługuje spory dodatek do pensji, więc nadgodziny bardzo się opłacają. Trzeba jedynie uważać, by nie zostać wykorzystanym i żeby zostawanie po godzinach nie stało się normą. Chodzi ostatecznie o dorobienie na pewien cel, nie o zostanie dyżurnym pracownikiem do „łatania dziur” w grafiku.

Sprzedaż zbędnych rzeczy

Niemal każdy ma w domu sporo rzeczy, których nie potrzebuje. Mogą to być ubrania, sprzęty elektroniczne lub elementy wystroju wnętrz… Możliwości jest wiele. Radykalne sprzątanie pomoże nie tylko zwiększyć przestrzeń, ale też wybrać rzeczy przeznaczone na sprzedać. To dobry pomysł na jednorazowy zastrzyk gotówki. Osoby twórcze i uzdolnione mogą też przemyśleć wytwarzanie produktów na sprzedaż. Jednak to wyjście wymaga sporego nakładu pracy i poznania rynku rękodzieła, który niestety nie zawsze jest łatwy, przyjemny i przychylny wytwórcom.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ