Przeglądasz ogłoszenia już piąty miesiąc, ale nadal nie możesz znaleźć odpowiedniej dla siebie pracy? A może jesteś pracodawcą i nie wiesz, gdzie szukać wykwalifikowanych pracowników? Pośrednictwo pracy to rozwiązanie, z którego może skorzystać zarówno osoba szukająca zatrudnienia, jak i pracodawca. Wiele osób uważa takie usługi za zbędne i kosztowne, wszak wystarczy zamieścić ogłoszenie w prasie lub Internecie, a pracownik sam się znajdzie. Jednak w niektórych przypadkach pośrednictwo pracy naprawdę się przydaje i daje znacznie lepsze efekty niż szukanie pracownika lub pracodawcy na własną rękę.

Agencja pośrednictwa pracy – kiedy warto skorzystać z jej usług?

Współpraca z biurem pośrednictwa pracy jest popularna zwłaszcza wśród osób zainteresowanych pracą za granicą. W tym przypadku rola pośrednika nie ogranicza się do zaaranżowania spotkania pracodawcy z pracownikiem, ale obejmuje również m.in. dopełnienie wszystkich formalności, znalezienie zakwaterowania, załatwienie transportu na miejsce czy zdalną pomoc. Pośrednictwo pracy to dobre wyjście również dla osób, które wracają do pracy po wieloletniej przerwie, a przez to zupełnie nie orientują się w aktualnych wymaganiach pracodawców i nie wiedzą jak przygotować skuteczne CV.

Jednak znacznie częściej z usług agencji pracy korzystają pracodawcy. Zwykle są to duże firmy, które nie zatrudniają osób bezpośrednio, tylko poprzez leasing pracowniczy. Dotyczy to zwłaszcza pracowników tymczasowych, zatrudnianych w ramach zastępstwa czy w sezonie wysokim. Na pośrednictwie pracy polegają także pracodawcy, którzy poszukują specjalistów z odpowiednim wykształceniem i o konkretnych umiejętnościach, a sami nie mają czasu na przeprowadzenie procesu rekrutacji. Takie rozwiązanie jest korzystne także dla zagranicznego pracodawcy, który nie ma pojęcia o funkcjonowaniu polskiego rynku pracy i praktycznie nie ma możliwości znalezienia odpowiednich pracowników.

Pośrednictwo pracy – na czym zarabiają agencje?

Biura pośrednictwa pracy prowadzone przez osoby prywatne nie działają charytatywnie, jednak potencjalny pracownik nie musi obawiać się kosztów. Legalnie działająca agencja nie może pobierać za szukanie pracy, przedstawienie ofert czy sfinalizowanie zatrudnienia. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy agencja poniosła realne koszty związane z przygotowaniem pracownika do podjęcia pracy. Dotyczy to zwłaszcza opłat za badania lekarskie, opłat za wydanie wizy czy transport pracownika na miejsce. W dodatku wszystkie wydatki powinny być udokumentowane, a także wskazane w umowie podpisywanej pomiędzy agencją a pracownikiem. Jeśli zatem pośrednictwo pracy informuje Cię, że musisz zapłacić za rejestrację w bazie czy znalezienie pracy, wówczas działa niezgodnie z prawem. Agencja pracy może zarabiać jedynie na pracodawcach i wykonywaniu usług zgodnie z umową. Odpłatne działanie agencji może polegać m.in. na przeprowadzaniu rozmów kwalifikacyjnych, zamieszczaniu ogłoszeń,  outsourcingu pracowników czy dopełnianiu formalności związanych z zatrudnieniem.

[Głosów:5    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ