Z pozoru pośrednik kredytowy i doradca kredytowy zajmują się tym samym – pomagają swoim klientom w uzyskaniu kredytu. Badają zdolność kredytową i na tej podstawie szukają najlepszej oferty, negocjują z bankiem lepsze warunki umowy, pomagają skompletować wszystkie dokumenty. Profesjonalne biura kredytowe mogą „załatwić” załatwić obniżenie raty, wakacje kredytowe czy przedterminową spłatę bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Jednak doradztwo kredytowe to nie to samo co pośrednictwo i każdy kredytobiorca powinien mieć świadomość różnicy pomiędzy tymi dwoma usługami.

Na czym polega niezależne doradztwo kredytowe?

Doradca kredytowy to osoba, która pośredniczy pomiędzy klientem a bankiem, lecz działa na rzecz wyłącznie tego pierwszego. To właśnie klient jest zleceniodawcą doradcy i to on wypłaca mu wynagrodzenie. Jeśli zatem pracownik biura kredytowego powiadomił Cię, że jego usługi są darmowe – w tym momencie powinna Ci się zapalić czerwona lampka. Niezależny doradca tylko wtedy zachowa obiektywizm i będzie rzetelnie wykonywał swoją pracę, jeśli zostanie niejako „zatrudniony” przez klienta i nie będzie otrzymywał prowizji od banku.

W jaki sposób może pomóc Ci doradca kredytowy? Przede wszystkim przeanalizuje Twoją sytuację finansową – wyliczy zdolność kredytową, sprawdzi historię zadłużenia, porówna wydatki z przychodami. Na tej podstawie zaproponuje Ci oferty z kilku-kilkunastu banków, w których masz największe szanse na otrzymanie kredytu. Na koniec oceni warunki kredytowania i wskaże produkt najkorzystniejszy pod względem kosztów, terminu spłaty oraz dodatkowych udogodnień.

Doradztwo kredytowe może sięgać znacznie dalej – pracownik biura może pomóc Ci w kompletowaniu dokumentacji, pośredniczyć przy zawieraniu umowy z bankiem, negocjować warunki. Do swojego doradcy kredytowego możesz zwrócić się także po sfinalizowaniu umowy i już w trakcie spłacania kredytu.

Czym różni się doradca kredytowy od pośrednika?

W odróżnieniu od doradcy, pośrednik tak naprawdę pracuje dla banku (lub grupy banków), choć stara się stwarzać pozory niezależnego doradcy. Jego wynagrodzenie zależy od prowizji, jaką otrzyma od banku po podpisaniu umowy kredytowej, stąd jego usługi będą dla Ciebie całkowicie darmowe.

Musisz jednak mieć na uwadze, że przedstawione przez niego oferty niekoniecznie będą dla Ciebie najlepsze – pośrednik będzie dążył do zawarcia umowy z bankiem, który odpowiada za jego wynagrodzenie lub który oferuje mu najwyższą prowizję. Doradcy kredytowemu płacisz Ty, zatem nie ma on żadnego interesu w polecaniu Ci produktów niezgodnych z Twoimi oczekiwaniami i możliwościami finansowymi.

Z drugiej strony, pośrednik kredytowy jest darmowy i z pewnością dobrze wywiąże się ze swojego zadania – dołoży wszelkich starań, aby klient otrzymał dokładnie tyle kredytu, ile potrzebuje. Pamiętaj jednak, że termin doradztwo kredytowe jest zarezerwowany wyłącznie dla doradców niezależnych, którzy są w stanie zaprezentować Ci znacznie więcej ofert i wyłuskać wśród nich najlepiej dopasowaną do Twoich preferencji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ