Oszczędzanie na emeryturę

Młodzi ludzie zwykle nie myślą o emeryturze. Ta bardzo odległa im kwestia staje się paląca dopiero z czasem, kiedy już niewiele czasu zostaje na zaoszczędzenie pieniędzy. Niestety, w Polsce same składki emerytalne często dają bardzo niewielkie świadczenie, z którego trudno się utrzymać. Dlatego też coraz więcej osób wybiera świadome odkładanie pieniędzy z myślą o emeryturze, żeby nie martwić się o swoją przyszłość i bezpieczeństwo oraz nie stanowić finansowego obciążenia dla dorosłych dzieci.

Wciąż niepopularna praktyka

Oszczędzanie na emeryturę nie jest popularne, choć jego popularność mozolnie wzrasta wraz z finansową świadomością Polaków. Powodem takiego stanu rzeczy są niewysokie zarobki oraz odległość celu. Gdy jest się młodym, ważniejsze wydają się bieżące wydatki, niż odkładanie pieniędzy na starsze lata. Złudzenie wiecznej młodości zaciemnia fakty i często sprawia, że ludzie myślą „jeszcze nie teraz”. Prawda jest taka, że każdy moment jest dobry na tworzenie swojej przyszłości i budowanie stabilności finansowej.

Popularne sposoby oszczędzania

Staroświeckie „odkładanie do skarpety” nie ma najmniejszego sensu. W ten sposób pieniądze nie pracują, a przez całe lata nawet najzwyklejsze konto oszczędnościowe przyniosłoby zysk. Przekonują się do tego nawet najbardziej nieufne osoby. O wiele lepiej jest założyć indywidualne konto emerytalne. Pomoże tutaj dobry doradca finansowy. Możliwości są różne – można wybrać bezpieczne inwestycje w ramach trzeciego filaru, które pozwalają na ulokowanie pieniędzy na niewielki procent. Jednak zyski z takiego ruchu nie będą zbyt wielkie. Jeśli inwestor czuje się na siłach, może spróbować z obligacjami, które całkiem dobrze służą za zabezpieczenie funduszy.

Niezależnie od wybranej metody, o emeryturze warto myśleć już w momencie, gdy rozpoczyna się pracę. Wprawdzie nawet perspektywa dziesięciu lat jest dla ludzi mocno abstrakcyjna, jednak zdecydowanie się na jakąś formę oszczędności pozwoli zabezpieczyć swój byt w niepewnej przyszłości.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ