Studia prawnicze można podjąć niemal w każdym większym mieście w Polsce. W dobrej uczelni na jedno miejsce w rekrutacji przypada kilkunastu kandydatów. A jednak pomimo powszechnej dostępności i popularności, prawo wciąż uważane jest za jeden z najbardziej elitarnych kierunków (zaraz po medycynie), na którym sprawdzą się nieliczni. Panuje też przekonanie, że prawo jest zarezerwowane dla studentów z tzw. „dobrych domów”, wywodzących się z klanów o wieloletniej tradycji prawniczej. Może się zatem wydawać, że przeciętny maturzysta nie ma szans na powodzenie w rekrutacji na prawo – studia na tym kierunku nie mają nic wspólnego z realiami przedstawionymi w kultowych serialach Prawo Agaty, Magda M czy amerykańskim Suits. Jak naprawdę wygląda studiowanie prawa?

Studia prawnicze w Polsce – 5 lat „magisterki” i aplikacja

W Polsce kształcenie na większości kierunkach odbywa się w trójstopniowym systemie bolońskim – 3 lata licencjat, 2 lata magister i doktorat. Studia prawnicze (podobnie jak medyczne) wyłamują się z tego schematu i oferują naukę wyłącznie w 5-letnim trybie jednolitym. Na prawie nie można uzyskać tytułu licencjata ani poprzestać na 3-letniej edukacji – chyba, że nie masz zamiaru pracować w zawodzie.

Po pięciu latach i obronie dyplomu uzyskujesz tytuł magistra prawa, który możesz wykorzystać do pracy w administracji publicznej, firmie doradczej, banku, towarzystwie ubezpieczeniowym, fundacji czy organizacji samorządowej. Natomiast jeśli chcesz uprawiać zawód prawniczy, musisz ukończyć wybraną aplikację – adwokacką, radcowską, ogólną, sądową, prokuratorską, komorniczą, notarialną lub legislacyjną. Czas trwania aplikacji jest różny, najszybciej zostaniesz referendarzem sądowym po aplikacji ogólnej (1 rok), najdłużej będziesz czekać na zdobycie uprawnień sędziego (4 lata).

Dlaczego akurat prawo – studia zapewniające wysokie zarobki i prestiż?

Kierunek prawniczy jest trudny i bardzo wymagający, o czym przekonasz się w każdym semestrze pięcioletniej nauki. Nie ma znaczenia, czy jesteś na pierwszym, czy na ostatnim roku – w każdej chwili możesz bardzo łatwo stracić status studenta. Jednak o ile na pierwszym roku masz do czynienia z przedmiotami dość ogólnymi (historia prawa, ekonomia, filozofia, język łaciński), o tyle później będziesz poznawać przepisy z zakresu każdej dziedziny prawa – karnego, cywilnego, finansowego, administracyjnego, gospodarczego, handlowego oraz europejskiego. Już na trzecim roku musisz zdecydować się na konkretną specjalizację ze świadomością, że pięć lat studiów nie zapewni Ci pracy w zawodzie. Biorąc pod uwagę skalę trudności i konserwatywne reguły obowiązujące na studiach prawniczych, z pewnością można uznać ten kierunek za jeden z najbardziej szacownych i elitarnych. Niestety, wysokie pensje i pewne zatrudnienie bynajmniej nie stanowią reguły w tej branży. Owszem, pracując we własnej kancelarii praktycznie sam ustalasz górny pułap zarobków. Jednak początkujący adepci prawa narzekają na pensje porównywalne z wynagrodzeniem kasjerów w supermarkecie, a nawet na… mobbing i wyzysk w miejscu pracy.

[Głosów:12    Średnia:2.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ