Zastanawiasz się jak wygląda założenie działalności gospodarczej krok po kroku? Poniżej prześledzimy cały proces rejestracji nowej firmy na przykładzie Jednoosobowej Działalności Gospodarczej. To właśnie ta forma jest przez Polaków wybierana najczęściej. Dzieje się tak prawdopodobnie z dwóch powodów. Pierwszy to właśnie prosty proces zakładania i stosunkowo łatwa księgowość, a drugi to presja pracodawców, którzy często wolą współpracować z JDG niż proponować umowy o pracę.

Jak założyć działalność gospodarczą?

Pierwszy krok na drodze do rozpoczęcia własnej działalności to wypełnienie wniosku CEIDG-1. Można to zrobić na kilka sposobów.

Jeżeli dysponujesz wystarczającą ilością czasu, możesz wybrać się do urzędu miasta lub gminy i wypełnić wniosek na miejscu (wcześniej jednak zapoznaj się z nim w Internecie, by zawczasu odpowiedzieć sobie na wszystkie niezbędne pytania).

Druga opcja to złożenie wniosku elektronicznie – tutaj jednak potrzebny będzie bezpieczny podpis kwalifikowany. Możliwa jest też „metoda mieszana”. Jeżeli nie posiadasz bezpiecznego podpisu kwalifikowanego, możesz wypełnić formularz elektronicznie, a następnie wybrać się do odpowiedniego urzędu, by go podpisać.

Trzecia możliwość to list polecony. W tym wypadku musisz dodatkowo uzyskać poświadczenie notarialne.

Rejestracja JDG krok po kroku

Poza złożeniem druku CEIDG-1 należy też wypełnić formularz ZUS ZUA. Samo zgłoszenie jako płatnika składek można wypełnić bezpośrednio w ZUS-ie lub urzędzie miasta i złożyć go razem z CEIDG-1. Zgłoszenie nie daje jednak jeszcze prawa do ubezpieczenia, dlatego też druk ZUS ZUA i tak trzeba złożyć w ZUS-ie.

Instrukcja założenia działalności gospodarczej krok po kroku w przypadku VAT-owców musi obejmować również formularz VAT-R. Należ go złożyć w urzędzie skarbowym.

Wypełnienie druku CEIDG-1 nie powinno nastręczyć dużych trudności, ale jest kilka miejsc, w których można się łatwo pomylić. Przede wszystkim w pierwszym polu zaznaczamy kwadracik na samej górze („wniosek o wpis do CEIDG”), a w polu numer 15 zakreślamy opcję „Tak, składam oświadczenie”. Ważna jest również nazwa firmy – w przypadku JDG jest ona zbieżna z imieniem i nazwiskiem właściciela firmy.

Ponadto w CEIDG należy też podać swój NIP. Jeśli jednak nie masz tego numeru lub nie pamiętasz go, możesz zaznaczyć „nie posiadam numeru NIP”. Wówczas numer dla działalności zostanie nadany.

Bardzo ważnym elementem instrukcji zakładania działalności gospodarczej krok po kroku jest również punkt 06.3. Należy tu wpisać numery PKD – określające rodzaj prowadzonej działalności. W pierwszym punkcie powinieneś wpisać formę, z której będziesz czerpać największe dochody. Możesz poprzestać na jednym punkcie lub dodać kolejne, jeżeli przewidujesz działania o różnym charakterze.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Przed przystąpieniem do wypełnienia wniosku CEIDG-1 warto pamiętać jeszcze o dwóch rzeczach:

  • Jeśli chcesz zakładać osobne konto bankowe jako firmowe (a zazwyczaj to najbardziej praktyczna opcja), powinieneś to zrobić wcześniej, bo w druku trzeba podać numer konta. Czasem też trzeba wcześniej wyrobić pieczątkę, gdyż bank wymaga jej podczas zakładania konta.
  • W druku CEIDG-1 musisz wskazać formę opodatkowania i rodzaj prowadzonej dokumentacji rachunkowej, więc warto te kwestie przemyśleć zawczasu

Formularz CEIDG-1 zawiera również wniosek o nadanie numeru REGON.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ