zarządzanie projektami
Fot. Pexels.com

Firmy, które odnoszą sukces najczęściej stosują różnego rodzaju techniki, które wspomagają zarządzanie projektami. Jest to umiejętność, której można, a jeśli prowadzisz biznes to nawet trzeba się nauczyć. Sprawdź jakie są cechy zwinnych i klasycznych metod zarządzania oraz jak je stosować.

Przeczytaj też: http://stolicakariery.pl/programy-do-zarzadzania-projektami-na-co-zwrocic-uwage/

Zarządzanie projektami – jak to robić?

Agile, Scrum, Kanban, Lean czy Waterfall to metody używane w firmach do sprawnego radzenia sobie z projektami. Najczęściej w danej firmie wykorzystywana jest jedynie jedna lub dwie metody. Jeśli jednak nigdy o nich nie słyszałeś warto zacząć od poznania czym się charakteryzują.

Możliwe, że zadajesz sobie pytanie: dlaczego nie ma jednego sposobu na to jak realizować projekt. Kiedyś istniała tylko jedna metoda nazywana dziś klasyczną. Polegała na realizacji planu od początku do końca według jednego planu. Jednak obecnie nie jest to takie proste. Nowoczesne techniki uwzględniają takie elementy jak niepowodzenie jakiejś fazy projektu.

Popularne metody zarządzania projektami

Agile to obecnie najbardziej popularna metoda. Proces ten opiera się na tym, że nigdy nie jesteśmy w stanie skończyć danego produktu i ciągle jesteśmy w pętli. Niektóre osoby zajmują się dostarczaniem pewnych elementów składowych projektu, inne analizują i priorytetyzują zadania do wykonania. Kiedy najważniejsze zadania zostaną wykonane produkt jest rozwijany. Ponownie zajmujemy się najbardziej pilnymi kwestiami. I pętla się toczy.

Kanban opiera się na prostej zasadzie trzech koszyków. Należą do nich: do zrobienia, w toku, gotowe. Tak dzielimy elementy projektu do wykonania. Prosta metoda, a może bardzo usprawnić cały proces.

Scrum polega na dzieleniu dużych projektów na mniejsze. Takie, które nie trwają dłużej niż kilka tygodni. Zapewnia to, że nad danym elementem pracuje pewien konkretny zestaw ludzi, którzy wiedzą o nim wszystko. Innymi słowy nie ma rotacji pracowników w trakcie wykonywania zadania.

Metody te są bardzo proste do wprowadzenia w firmie. Wystarczy odrobina chęci i zaangażowania. Pozwoli to na usprawnienie procesów i projektów. A Ty jakie metody zarządzania wdrożyć w firmie?

Zobacz też: http://lepszalokata.pl/biznesplan-jak-go-stworzyc/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ