Akcje i obligacje

Inflacja to jeden z powodów, dla których wiele osób poszukuje alternatywy dla lokat bankowych. Jeżeli należysz do ich grona, możesz zastanawiać się, co wybrać – akcje czy obligacje. Jakie są główne różnice między akcjami a obligacjami?

Akcje – co warto o nich wiedzieć?

Akcje to papiery wartościowe. Kupując akcje, inwestor staje się akcjonariuszem (współwłaścicielem spółki akcyjnej), nabywa też określone prawa (np. prawo do dywidendy, prawo do głosu). Mimo że w Polsce działa wiele spółek akcyjnych, to nie każda z nich posiada ofertę publicznej sprzedaży akcji – duża ich część to prywatne spółki akcyjne. Wynika to z konieczności spełnienia wielu wymagań, aby spółka mogła być notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Nabywając akcje, inwestor musi być świadomy ryzyka. Aby je zminimalizować, w pierwszej kolejności warto opracować strategię inwestycyjną. Inwestorzy mogą np.:

  • kupić akcje z myślą o inwestycji długoterminowej – taką strategię realizuje m.in. Warren Buffett, którego inwestorzy chętnie naśladują,
  • nabyć akcje z myślą o inwestycji krótkoterminowej – to handel akcjami, w przypadku którego kluczowa jest analiza techniczna.

Czym są obligacje?

Obligacje – podobnie jak akcje – są papierami wartościowymi. Obligacja to przy tym papier dłużny. Zakup obligacji oznacza udzielenie pożyczki emitentowi. Emitent z kolei zobowiązuje się do wykupu obligacji i wypłaty odsetek. Mimo że wielu inwestorom obligacje kojarzą się ze Skarbem Państwa, to ich emitentem mogą być też:

  • gminy (związki gmin) – obligacje gminne (komunalne),
  • przedsiębiorstwa – obligacje korporacyjne.

Emisja obligacji umożliwia np. Skarbowi Państwa pozyskanie kapitału na realizację określonych zadań.

Czy obligacje są bezpieczniejsze niż akcje? Wielu inwestorów tak właśnie uważa – za szczególnie bezpieczne uznawane są obligacje Skarbu Państwa. Trzeba jednak pamiętać, że i w tym przypadku istnieje ryzyko niedotrzymania przez emitenta warunków. O takiej sytuacji mówi się wówczas, gdy nie płaci on w zadeklarowanym terminie.

Akcje czy obligacje – co wybrać?

Odpowiedź na pytanie, czy lepiej sprawdzą się akcje, czy obligacje zależy głównie od poziomu ryzyka akceptowanego przez inwestora. Jeżeli obawia się on utraty kapitału, najrozsądniejszym wyborem będą obligacje emitowane przez Skarb Państwa. Gdy jednak inwestor akceptuje wyższe ryzyko, to może zdecydować się na obligacje korporacyjne lub akcje.

W przypadku akcji nie bez znaczenia jest wiedza inwestora i jego umiejętność pozyskiwania informacji. Podejmując decyzje zarówno o kupnie, jak i sprzedaży akcji, warto opierać się na danych – zarówno finansowych wynikach spółek, jak i sygnałach płynących z rynku.

W wyborze dotyczącym tego, czy lepiej inwestować w akcje, czy też obligacje pomóc może poradnik przygotowany przez Komisję Nadzoru Finansowego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ