Czy dziecko może posiadać konto w banku?

Konto dla dzieci kojarzy się zwykle z lokatą lub tak zwaną polisą posagową. Zakładają je rodzice, by gromadzić na nich pieniądze dla swoich dorastających dzieci. Mechanizmy działania tych usług bankowych różnią się i stale powstają artykuły na specjalistycznych portalach, które stawiają sobie za cel wyjaśnienie tych różnic. Warto zacząć od podstaw, czyli pytania, czy dziecko właściwie może posiadać samodzielne, osobiste konto w banku.

Granica wieku

Dziecko przed ukończeniem osiemnastu lat nie może podejmować pełnego zakresu czynności prawnych – w ich skład wchodzi między innym zakładanie konta bankowego na własne nazwisko. Ten zakaz częściowo zostaje zniesiony już w momencie ukończenia przez nie lat trzynastu, jednak nadal nad każdą zawieraną umową muszą czuwać rodzice. Dlatego też „konto dla dziecka” jest pewnym znaczeniowym uproszczeniem.

Trzynastolatek może posiadać swój osobisty rachunek i kartę, jeśli rodzice zdecydują się je dla niego otworzyć. Wszystkie czynności, jakie będzie wykonywał w związku z posiadaniem konta są pod całkowitą kontrolą opiekunów prawnych.

Lokaty dla dzieci

Dość często spotykane jest w z kolei zakładanie lokaty z myślą o dzieciach. Rodzice odkładają na niej systematycznie różne kwoty pieniędzy, które zbierają się wraz z wiekiem dziecka, a w dodatku generują odsetki. Gdy dziecko ukończy trzynaście lat, można przenieść pieniądze na jego konto oszczędnościowe i wykorzystać je przy okazji do nauki oszczędzania i szacunku do pieniędzy.

Często konta oszczędnościowe idą w parze z rachunkami osobistymi, których można używać do płacenia. Niektórzy rodzice wolą, by ich dziecko nosiło ze sobą kartę płatniczą niż gotówkę, dlatego decydują się na założenie mu takiego konta, gdy osiągnie odpowiedni wiek. Częstą zaletą kont bankowych dla dzieci i młodzieży jest brak opłat za ich prowadzenie. Nieliczne banki oferują nawet możliwość założenia konta dla dziecka poniżej trzynastu lat, jednak taka opcja jest ciągle opcją niszową i niestandardową w ofercie banków.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ