Każdy kto chce blogować prędzej czy później będzie musiał zetknąć się z pojęciem hosting. Najprościej rzecz mówiąc hosting to nic innego jak specyficzny serwer, który podłączony jest 24 godziny na dobę do Internetu i na którym przechowywany jest nasz blog. Dzięki hostingowi możemy udostępniać nasze pliki poszczególnym użytkownikom.
Jak wybrać porządny hosting na bloga?
Wybranie najlepszego hostingu na bloga wcale nie jest zadaniem takim łatwym, jakby to mogło wydawać się na pierwszy rzut oka. Na naszym rynku dostępne są zarówno darmowe jak i płatne hostingi. Oferta jest naprawdę bardzo szeroka, dlatego też początkujący blogowicze mogą mieć naprawdę duży problem. W pierwszej kolejności należy pamiętać o tym, że każdy hosting ma swoje parametry, na które należy zwracać szczególną uwagę. Przed zakupem danego hostingu warto sprawdzić jaką pojemność nam oferuje. Pojemność to nic innego jak odpowiednik wielkości dysku twardego w zwykłym komputerze. Każdy profesjonalny hosting oferuje pojemność bez żadnych limitów, ale pamiętać należy o tym, że na klasycznego bloga tematycznego wystarczy nawet 10 GB powierzchni. Statystycznie 2 letni blog zajmuje od 4 do 6 GB.
Bazy danych i transfer
Osoby, które stawiają blog np. w WordPressie muszą sprawdzić, czy ich hosting oferuje założenie darmowej bazy danych MySQL. W dzisiejszych czasach praktycznie każdy system zarządzania treścią (CMS) potrzebuje do działania bazy danych, dlatego też warto sprawdzić czy hosting ma możliwość założenia bazy danych MySQL i oczywiście jaka jest maksymalna pojemność bazy. W przypadku większych blogów bardzo ważną kwestią jest także transfer danych, czyli ilość danych jakie będziemy mogli wysłać w przeciągu miesiąca. W tym przypadku także warto rozglądać się za hostingiem, który nie ma żadnych limitów.
Backup danych
Dobry hosting powinien posiadać także porządny i niezawodny backup danych. Nawet najlepszym blogowiczom zdarza się usunąć bardzo ważne pliki, a backup danych w takim przypadku jest jedynym ratunkiem. W dzisiejszych czasach standardem jest backup danych 24 godziny na dobę. Warto sprawdzić także w jaki sposób jest realizowany backup. Obecnie zaleca się, aby kopia bloga przechowywana była nie tylko lokalnie, ale również na zdalnej macierzy, która jest niezależna od hostingu.