Inwestycja pieniędzy - w co?

Fundusze inwestycyjne, lokaty… większość tych terminów obija nam się czasami o uszy, jednak nie każdy wie, czym tak naprawdę różnią się te pojęcia. Inwestowanie pieniędzy wydaje się z kolei postępowaniem rozsądnym, gorzej jednak z rozeznaniem, co będzie najlepszą możliwą inwestycją. Rynek oferuje różne artykuły oraz usługi, a banki prześcigają się w udostępnianiu swoim klientom możliwości na pomnażanie oszczędności. Wokół nich narosło wiele potocznych przekonań, dlatego przed podjęciem decyzji warto dowiedzieć się, gdzie tkwią różnice.

Lokata bankowa

Depozyt w banku to rodzaj konta, na które bank przyjmuje kapitał od klienta. Zwykle są to pieniądze, chociaż niektórzy oddają w depozyt szlachetne metale, biżuterię, dzieła sztuki albo numizmaty. Od złożonego kapitału obowiązuje pewna wysokość oprocentowania co oznacza, że klient zarabia na przechowywaniu swoich dóbr w banku.

Podstawowe lokaty dzielą się na depozyty na żądanie oraz depozyty terminowe. Te pierwsze charakteryzują się możliwością wypłacenia całości kwoty wraz z odsetkami w dowolnym momencie. Z kolei depozyt terminowy ma to do siebie, że nie można wypłacić pieniędzy przed upływem założonego w umowie terminu pod groźbą utraty zysków.

Opcje dla lubiących ryzyko

Lokaty bankowe są bardzo bezpieczne – systemy gwarantowania depozytów zapewniają, że nawet w sytuacji bankructwa banku klient odzyska całą lub część wpłaconej kwoty. Jednak istnieją sposoby, by zarobić więcej niż oferują niewielkie oprocentowania w bankach. To głównie wejście na giełdę i obrót akcjami. Wybierając taką możliwość, można mieć nadzieję na wielkie zysk, jednak trzeba się także liczyć ze sporą stratą – dlatego jest to opcja dla tych osób, którym nie przeszkadza pewna doza ryzyka.

Inwestowanie w przedmioty

Wreszcie niektóry decydują się na inwestowanie w przedmioty – zwykle złoto, biżuterię, antyki lub dzieła sztuki. Taki zarobek wymaga jednak pewnego rozeznania i umiejętności poruszania się w świecie handlu, której nabywa się wraz z czasem i praktyką.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ