psychologia

Miejsc pracy dla osoby, na takim stanowisku z pewnością nie brakuje. Coraz więcej ludzi zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, jak zdrowie psychiczne odgrywa ważną rolę w życiu. Spory stres, problemów w życiu prywatnym, czy też tłumienie emocji przez dłuższy czas posiadają negatywny wpływ na nasze funkcjonowanie, a także na nasze zdrowie. Wiele placówek takich jak szpitale, szkoły czy sanatoria decyduje się na zatrudnienie tego typu specjalistów. Psycholodzy mogą również pracować w prywatnych gabinetach oraz prowadzić konsultację na własny rachunek. Jaka forma zatrudnienia jest jednak korzystniejsza w przypadku pracy psychologa? Przekonajmy się!

Przeczytaj też: https://www.zawody.pl/psycholog-etat-czy-firma/

Praca na etacie czy w prywatnym gabinecie? Na co się zdecydować? 

Biorąc pod uwagę zatrudnienie, z pewnością większość osób zwraca uwagę na zarobki. W Polsce jako psycholog na etacie nie jesteśmy w stanie zarobić dużo. Co drugi psycholog w naszym kraju zarabia kwotę znajdującą się w przedziale od 3100 zł do 4410 zł brutto. Zarobki osoby pracującej na etacie w takiej dziedzinie zależą w dużej mierze od miejsca pracy oraz wybranej specjalizacji. Psycholog sportowy jest to osoba, która zarabia średnio 3029 zł brutto, natomiast psycholog kliniczny może liczyć na wynagrodzenie wynoszące około 3630 zł.

Jeżeli chodzi jednak o psychologów pracujących w gabinetach prywatnych, sami mogą ustalić sobie stawki, chociaż zwyczajowo Znajdują się one w przedziale od 90 do 200 zł za godzinę. Ustalając cenę za konsultację, należy wziąć pod uwagę czynniki takie jak miejscowość, w której znajduje się gabinet, a także stawki innych psychologów w okolicy. Sporo z nich pracując na etacie decyduje się na prowadzenie własnych prywatnych konsultacji jako sposób na dodatkowe dorobienie. Warto pamiętać, że praca na etacie i praca we własnym gabinecie nie muszą się wzajemnie wykluczać.

Czy własna firma się opłaca?

Psycholog pracujący na własną rękę w dużym mieście może liczyć na całkiem wysokie wynagrodzenie. Jednak posiadanie własnej działalności wiąże się z ogromnymi kosztami. Na start czekają nas opłaty związane z założeniem spółki handlowej, które wynoszą około 600 zł. Następnie będziemy musieli płacić składki ZUS, czyli tak zwane ubezpieczenie społeczne. Poza zus-em konieczne jest płacenie podatków dochodowych oraz podatku VAT. Czasami dochodzą jeszcze dodatkowe opłaty związane z wynajęciem placówki, w której przyjmujemy swoich pacjentów. Psychologowie pracujący w dużych miastach zarabiają więcej, ale wynajęcie budynku będzie i chcesz sporo kosztować.

Zobacz też: http://lepszalokata.pl/technik-kryminalistyki-jak-nim-zostac/

[Głosów:4    Średnia:2.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ