praca

Płock to znane miasto. Nie jest ono małe, posiada aż 88,04 km² powierzchni, nie jest ono wyniszczone, nie znajdziemy tam za wiele opuszczonych mieszkań i nie jest również mało zamieszkane. Szacuje się, że na terenie Płocka mieszka około 118 268 ludzi ( Według danych GUS z 2018 r.), także nie jest to zły wynik. Historycznie miasto to prezentuje się dobrze, niegdyś było Stolicą Polski jak i Mazowsza, miasto posiada honorowy tytuł miasta-bohatera, a w samym mieście można znaleźć masę zabytków. Załóżmy więc, że ktoś chciałby przeprowadzić się do Płocka. Bardzo mu się podoba to miasto i chciałby tu mieszkać. Co jednak z pracą w Płocku? Czy da się tu przeżyć bez wyższego wykształcenia? Jak wyglądają oferty pracy w Płocku, tzn. do jakiej pracy dostaniemy się „od ręki”? Jak wielkie są zarobki w Płocku? Jak wygląda rynek pracy w Płocku? Odpowiedzi na te pytania wcale nie są tak skomplikowane.

Przede wszystkim zacznijmy od tego, jak wyglądają oferty pracy w Płocku.

Czy praca w Płocku jest ciężka do znalezienia?

Zdecydowanie nie. W tym mieście nie jest ciężko znaleźć pracę. Miasto cały czas dynamicznie się rozwija, więc ciągle napływają nowe oferty pracy z bardzo wielu branż. Pracę bez problemu znajdą zarówno pracownicy fizyczni, jak i ludzie nie lubiący pracy fizycznej. Wystarczy poszukać na stronie Gowork Płock oferty która nas interesuje i być na tyle odważnym aby zaaplikować. Zwykła fraza „praca w Płocku” wpisana w wyszukiwarkę w tym przypadku wystarczy, aby znaleźć masę atrakcyjnych dla nas ofert.

A jak w Płocku wygląda sytuacja z rynkiem pracy? Jak wielka (lub mała) jest tutaj stopa bezrobocia? Ile wynosi średnie wynagrodzenie w tym mieście? Jakich zawodów jest tu deficyt, a jakich nadwyżka?

Warto zacząć od ilości bezrobotnych w tym mieście. Przez pandemii COVID-19 rynek pracy na całym świecie w jednym momencie przechodził wzloty, jak i upadki, został zamrożony, a potem gwałtownie odmrożony. Wiele osób musiało opuścić swoją pracę, by przejść do innej. W Płocku niestety pandemia mocno dała o sobie znać. Wskaźnik bezrobocia wynosi w Płocku wynosi aż 6,6%. Dla porównania, średnia krajowa wynosi 5,8%, czyli o 0,8% mniej. W województwie mazowieckim wynosi zaś 4,9%. Na dzień dzisiejszy w Płocku bezrobotnych jest około 4000 ludzi, z czego 65% stanowią kobiety.

A co z wynagrodzeniem? Ile wynosi tutaj średnie wynagrodzenie w porównaniu do innych miast?

Pracując w Płocku, możesz średnio zarobić 5100 złotych brutto, czyli 3619,72 złotych netto. Najmniej zarabiają tu pracownicy fizyczni, których pensja wynosi od 2000 do 2600 złotych netto.

Jakich zawodów jest tu najwięcej i jakich najmniej?

W Płocku (podobnie jak w wielu innych miastach) na deficyt cierpi branża budowlana, w szczególności zawód brukarza. Niemniejszy deficyt mają cieśle, dekarze, stolarze i zbrojarze, jak i spawacze monterzy konstrukcji metalowych oraz specjaliści do takich branż jak automatyka, elektronika oraz robotyka. Mało jest tutaj również krawców, pracowników produkcyjnych w zakładach odzieży, kierowcy samochodów ciężarowych i pracowników służb mundurowych, jak i Służby Zdrowia (głównie chodzi tu o pielęgniarki i położne).

Na nadwyżkę za to cierpią przede wszystkim pedagodzy. Nowej osobie w Płocku ciężko będzie znaleźć pracę w szkole. Niełatwo jej też będzie znaleźć pracę na rynku administracyjnym, w takich zawodach jak ekonomista oraz inżynier środowiska.

Wracając do średnich zarobków w Płocku, średnia krajowa rzędu 5100 złotych brutto jest o 25% niższa od przeciętnego wynagrodzenia w województwie mazowieckim. Kluczowym czynnikiem tutaj jest to, w jakiej branży kto pracuje. Szacuje się że ponoć co druga osoba pracująca w branży inżynierii otrzymuje większe średnie wynagrodzenie od 5100 zł. To samo tyczy się branży produkcyjnej, jak i budowlanej. Najmniejszą średnią płacę dostaje tutaj pracownik fizyczny, którego średnie wynagrodzenie jest aż prawie o połowę niższe od najwyższego. Wynosi ono około 2000-3600 złotych netto. Jeżeli chodzi o konkretne zawody, bardzo wysoką pensję ma tutaj Kierownik. Wynosi ona około 8800 złotych. W rankingu miast, w których zarabia się najlepiej w Polsce, Płock zajął 9 miejsce, z kwotą równą 6092 złotych, wyprzeda więc w tej kategorii takie miasta jak Łódź, Sopot, Kraków czy Poznań.

Podsumowując to wszystko, Płock nie jest takim złym miastem jeśli chodzi o pracę i zarobki. Są co prawda lepsze miasta, w których zarobisz o wiele więcej, takie jak Warszawa jednak z pewnością nie ma w Polsce miast z podobnym klimatem do Płocka. Płock ma tak długą historię, i tak wiele zachowanych budynków, zabytków i muzeów że rzadko kto przyjeżdża tu dla pieniędzy. Większość osób przeprowadza się tutaj głównie po to, aby mieć na co dzień takie widoki jak Płocka Rzeka Wisła, Skarpa Płocka, piękne krajobrazy Płockie, Katedra licząca ponad 900 lat, Stare Miasto, które ma swój niepowtarzalny klimat, masa muzeów opowiadających bardzo ciekawą historię tego miasta czy po prostu masa starych kamienic, które można oglądać naprzemiennie z nowo wybudowanymi blokami.

[Głosów:4    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ