Literatura faktu cieszy się coraz większą popularnością wśród czytelników. Pokazują to dane sprzedażowe książek. Coraz częściej sięgamy właśnie po pozycję z tego gatunku ponieważ jesteśmy po prostu ciekawi świata i różnych zdarzeń jakie mają w nim miejsce.

Można powiedzieć, że literatura faktu to pewnego rodzaju połączenie literatury pięknej z podstawowymi gatunkami dziennikarskimi takimi jak reportaż, wywiad czy relacja. To co szczególnie wyróżnia ten gatunek literacki to postawienie na autentyczność oraz fakty. Pięknym literackim językiem przedstawiane są tu prawdziwe wydarzenia i prawdziwi ludzie. Jest to gatunek pozbawiony fikcji literackiej.

Rozkwit gatunku jakim jest literatura faktu przypada na okres powojenny. W tym czasie zaczęło bowiem powstawać bardzo dużo książek opowiadających właśnie o wydarzeniach II wojny światowej oraz o losach wielu ludzi tamtego okres. Dziś gatunek ten dotyka bardzo wielu spraw.

Dzięki literaturze faktu mamy możliwość poznać wielu ciekawych ludzi, niezwykłe miejsca i ciekawe wydarzenia. A to wszystko podane w języku, od którego nie można się oderwać. W pewien sposób czujemy się jakbyśmy byli tam na miejscu. Co ważne, literatura faktu często podejmuje także tematy niezwykle trudne opisując m.in. dramaty wielu ludzi. Jest to z pewnością gatunek literacki przeznaczonych dla tych czytelników, którzy ciekawi są świata. Literaturę faktu cechuje jeszcze jedna istotna rzecz. W tym przypadku autor nie wykłada wszystkiego wprost. Pokazuje i opisuje wydarzenia, prezentuje losy konkretnych ludzi, ale to do nas, czytelników należy wyciąganie wniosków i ocena danych zdarzeń. Ważny jest tu bowiem obiektywizm autora.

Generalnie literaturę faktu podzielić można na kilka kategorii. Zaliczyć do nich można reportaż, dokument i publicystykę, felietony i powieści, wywiady, a także literaturę podróżniczą. Jak zatem widać oferta jest dość szeroka i każdy z pewnością znajdzie tu coś dla siebie. W związku z popularnością tego gatunki literackiego stał się on szeroko dostępny. Książki z zakresu literatury faktu dostępne są w niemal każdej księgarni, zarówno tej tradycyjnej, jak i internetowej. Można pokusić się o stwierdzenie, że księgarnia wysyłkowa posiada szerszą ofertę.

Wspomniano wcześniej o obiektywizmie autora. W literaturze faktu jest to niezwykle ważny. Książkę w tym gatunku musi bowiem charakteryzować często chłodna narracja. Tekst musi być zwięzły i rzeczowy. Najczęściej występują tu dwa typy narracji. W pierwszej osobie, kiedy autor opisuje własne przeżycia oraz w trzeciej osobie. Literatura faktu może często budzi w nas wiele emocji, ale autor nie może jej wywoływać na siłę.

Jeśli zatem lubimy czytać o tym co prawdziwe i autentyczne to literatura faktu będzie najlepszym gatunkiem literackim, po jaki powinniśmy sięgnąć. Są to także pozycje, jak wspomniano wcześniej, dla tych osób, które najbardziej ciekawią prawdziwe wydarzenia, prawdziwe historie i oczywiście prawdziwi ludzie. Jeśli zatem mniej interesuje nas fikcja, a bardziej prawda to jest to gatunek dla nas.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ