Coraz więcej przedsiębiorców woli pracować w domu, niż wynajmować lokal komercyjny. Głównie chodzi tu o oszczędności, ale i nie tylko – tym sposobem można więcej czasu spędzać z rodziną oraz pracować o dowolnej porze dnia i nocy. Nie trzeba też dojeżdżać i stać w korkach. Oczywiście pomysł na własny biznes w domu może mieć również wady. Szybko okazuje się, że jesteś w pracy non-stop i często musisz pracować po nocach, żeby wyrobić się ze zleceniami. W dodatku nie jesteś w stanie rozdzielić życia zawodowego od prywatnego, wskutek czego łatwo możesz zaniedbać rodzinę i pracę. W takim razie, jak prowadzić firmę w domu?

Oddziel życie prywatne od pracy

Od razu po założeniu własnej firmy wyznacz sobie jasne zasady. Określ stałe godziny pracy, np. standardowo od 8.00-16.00 albo ustal „system zmianowy” względem grafiku swojej drugiej połówki. Postaraj się ograniczyć pracę w weekendy, w sobotę pracuj tylko do 13.00-14.00, a w niedzielę zaplanuj wolne albo przeznacz ten dzień na drobne obowiązki. Zrób wszystko, aby dom pozostał domem – nie pozwól, by dokumenty firmowe zalegały stosami w sypialni, a służbowa komórka dzwoniła po 22.00.

Jak prowadzić firmę, skoro każdy przeszkadza Ci w pracy? Musisz od razu ucinać pogawędki przez telefon i ze sąsiadami, a z przyjaciółmi spotykaj się dopiero po wykonaniu wszystkich obowiązków. Nie wychodź bez potrzeby z domu, np. na zakupy czy na jogging. Pamiętaj – im częściej przeplatasz obowiązki z życiem prywatnym, tym bardziej „rozwlekasz” swój dzień pracy i w efekcie kończysz go znacznie później niż zamierzałeś.

Jak prowadzić firmę bez lokalu?

Rezygnując z przestrzeni komercyjnej, warto zapewnić sobie równie funkcjonalną alternatywę. Jeśli to możliwe, wydziel osobne pomieszczenie do prowadzenia swojej firmy. Nawet najmniejsza klitka w domu będzie lepszym rozwiązaniem niż pracowanie w oparach gotującego się obiadu czy przy dźwiękach telewizora. Tym sposobem nie będziesz przeszkadzać innymi domownikom, a pozostali nie będą odrywać Cię od obowiązków zawodowych. Osobne pomieszczenie firmowe jest lepsze również ze względu na rozliczenie podatku dochodowego, gdyż łatwiej udowodnisz poniesienie kosztów działalności. Ale uwaga – żeby oficjalnie wyodrębnić część mieszkania w celu prowadzenia firmy, musisz zgłosić ten fakt w urzędzie gminy lub miasta.

Jak prowadzić firmę – praktyczne rozwiązania

Istnieje kilka rozwiązań, dzięki którym prowadzenie firmy będzie znacznie prostsze. Jednym z nich jest dropshipping – to model logistyczny, który wyklucza konieczność posiadania magazynu. Twój sklep internetowy może jedynie zbierać zamówienia od klientów, a towar będzie wysyłany bezpośrednio od dostawcy, np. hurtowni, producenta czy importera. Jeśli nie wiesz, jak prowadzić firmę, zacznij korzystać z rozmaitych aplikacji, które oszczędzają czas i pomagają w organizacji pracy (np. Podio, Any.do, Evernote). Prowadząc firmę w domu, możesz również zatrudnić wirtualną sekretarkę, której powierzysz część obowiązków, np. kontakty z klientami, wprowadzanie produktów do sklepu czy wysyłanie ofert handlowych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ