Jak zostać audytorem wewnętrznym?

W świecie biznesu coraz większą rolę grają przeróżne standardy i normy. Organizacje, które posiadają określony certyfikat cieszą się większym zaufaniem klientów, a ich prestiż wzrasta.

Najpopularniejszą na świecie normą jest ISO 9001 dotycząca systemu zarządzania jakością. Jej założenia wdrożyło już ponad milion organizacji na całym świecie. W związku z tak dużą popularnością certyfikacji prężnie rozwijają się jednostki certyfikujące, a także pojawia się coraz większe zainteresowanie zatrudnianiem audytorów wewnętrznych.

Kim jest audytor wewnętrzny?

Audytor wewnętrzny, to pracownik firmy, który przeprowadza audyty dotyczące określonej normy bądź standardu. Podczas swojej pracy sprawdza, czy działalność przedsiębiorstwa jest zgodna z wymaganiami normy. Wykonywanie takich okresowych kontroli w organizacji jest niezbędne, aby otrzymać certyfikat. Przeprowadzanie audytów wewnętrznych pozwala na szybkie wykrycie błędów i wdrożenie działań naprawczych. Rzetelnie przeprowadzony audyt ułatwia rozwój całego przedsiębiorstwa. Trzeba przyznać, że praca na tym stanowisku jest bardzo odpowiedzialna. Aby wykonywanie zadań audytora wewnętrznego przebiegało sprawnie i w przyjaznej atmosferze pozostali pracownicy powinni dobrze rozumieć jego rolę.

Jak zostać audytorem wewnętrznym?

Osoba, która chce zająć się audytowaniem powinna posiać nie tylko odpowiednią wiedzę, ale także szczególne cechy charakteru. Audytor musi przede wszystkim doskonale znać normę oraz procesy zachodzące w przedsiębiorstwie. Osoby na tym stanowisku mogą zajmować się jednym wybranym standardem np. HACCP lub kilkoma normami o pokrewnej tematyce np. ISO 14001 i EMAS. Dodatkowo kandydat powinien mieć wiedzę zarówno teoretyczną, jak i praktyczną odnośnie samej metodyki przeprowadzania audytów. Doskonałym przygotowaniem do wykonywania tego zawodu jest wzięcie udziału w specjalnym szkoleniu. Jednostki certyfikujące często organizując kursy skierowane do osób zainteresowanych audytowaniem w zakresie konkretnego standardu np. dla audytorów wewnętrznych HACCP. (http://www.szkolenia.bureauveritas.pl/tematy-szkolen/zywnosc/h02-audytor-wewnetrzny-haccp/)

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ