Na czym polegają badania rynku?

Prowadzenie firmy wymaga od jej właściciela szerokiej znajomości otoczenia, w tym innych graczy w danej branży, realiów rynkowych, a także oczekiwań klientów. Właśnie dlatego prowadzi się badania rynkowe. Na czym dokładnie polegają badania rynku?

Badaniami rynku określa się czynności prowadzone w celu zgromadzenia informacji dotyczących danego rynku, zachodzących nam nim procesów i zjawisk, ich przyczyn, a także tendencji rozwojowych. Obecnie badania rynku są istotnym elementem badań marketingowych, czyli skoncentrowanych na promowaniu firmy, jej usług i produktów.

Główne cele badań rynku to uzyskanie informacji o:

  • popycie i podaży
  • cenach
  • zachowaniu i preferencjach konsumentów
  • działaniach konkurencji
  • systemach dystrybucji
  • sprzedaży

Istnieje szereg metodyk, według których prowadzone są badania rynku. Również same badania można podzielić na określone rodzaje w zależności od tego, na czym dokładnie są skoncentrowane.

Badania mogą polegać na analizowaniu rynku, czyli są skupione na obecnych i przeszłych zjawiskach, ale również mogą włączać prognozowanie, czyli przewidywanie przyszłych sytuacji. Badania mogą także obejmować dane wewnętrzne firmy lub też mogą bazować na danych spoza niej, na przykład oferują je firmy świadczące doradztwo biznesowe w zakresie marketingu. Także mogą one koncentrować się na satysfakcji klientów, marce, testach nowych produktów, cenach, mediach czy kanałach dystrybucji.

Wobec tak wielu zmiennych wiele firm decyduje się na doradztwo biznesowe w dziedzinie badań rynkowych, aby mieć pewność, że otrzymane dane będą wiarygodne i będą mogły również stać się podstawą dalszych działań marketingowych, które będą mogły dać trafić idealnie w gusta wyznaczonej grupy docelowej.

Usługi w tym zakresie świadczy wiele firm, między innymi Assay Consulting & Research z Warszawy (assay.pl), która posiada wieloletnie doświadczanie we wdrażaniu innowacyjnych i efektywnych rozwiązań biznesowych, także w dziedzinie marketingu i sprzedaży. Więcej informacji znaleźć można pod adresem: assay.pl.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ