Jakie są podstawowe założenia BHP?

Bezpieczeństwo i higiena pracy mają szczególne znacznie – to dzięki tym zasadom można wykonywać pracę bezpiecznie, nawet w wymagających warunkach. O prawidłowe BHP musi dbać każda firma zatrudniająca pracowników. Jak może realizować swoje obowiązki?

BHP jest zbiorem zasad, które określają, w jaki sposób należy wykonywać pracę bezpiecznie i higienicznie. Ta dziedzina wiedzy obejmuje bardzo wiele zagadnień, które dotyczą między innymi ergonomii, psychologii pracy, ekonomiki pracy, medycyny pracy, a także bezpieczeństwa technicznego.

W Polsce na straży przepisów BHP stoi Państwowa Inspekcja Pracy (PIP). Główne wymagania z bezpieczeństwem i higieną pracy zawiera Dział X Kodeksu pracy, a także rozporządzenia dotyczące przepisów BHP.

BHP w twojej firmie

Przepisy wskazują, że każdy pracodawca ma obowiązek zapewnić swoim pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy. W przeciwnym przypadku pracodawca naraża się na kontrolę z PIP oraz na kary.

Przepisy BHP wskazują między innymi na konieczność przeszkolenia pracownika przed dopuszczeniem go do pracy, zapewnienia pracownikowi właściwego stanowiska pracy, dostarczenie mu odpowiedniej odzieży ochronnej oraz innych środków ochrony indywidualnej, przestrzeganie wymogów dotyczących kontaktu z określonymi substancjami – to tylko przykładowe obowiązki, jako że są one zależne od konkretnych stanowisk pracy.

Własny BHP-owiec czy usługi zewnętrzne?

Firmy, aby zadbać o BHP, nie muszą jednak wcale zatrudniać własnych specjalistów w tej dziedzinie. Mniejsze przedsiębiorstwa najczęściej korzystają z usług zewnętrznych, ponieważ outsourcing jest dla nich najbardziej opłacalnym rozwiązaniem.

Z usług BHP skorzysta można w wielu firmach, między innymi oferuje je firma Seka (Seka.pl), która od lat zajmuje się świadczeniem obsługi BHP i PPOŻ dla swoich klientów z całej Polski. Wybierając wsparcie tego rodzaju pracodawca może wówczas mieć pewność, że sprawy BHP są dopięte na ostatni guzik, a sam może wtedy skupić się na prowadzeniu swojej działalności. Więcej informacji dotyczących zakresu usług BHP można znaleźć na stronie Seka.pl.

[Głosów:3    Średnia:2.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ