Dla wielu przedsiębiorców sprzedaż za granicę swoich wyrobów jest szansą na zwiększenie zysków, poprzez zdobycie nowych klientów, rynków zbytu czy nawiązanie kontaktów handlowych. Idealnym miejscem na sprzedaż zagraniczną jest Internet i serwisy aukcyjne lub platformy sprzedażowe. Najpopularniejsze miejsca, gdzie możemy sprzedawać do innych krajów to Amazon i eBay. Znajdziemy tam narzędzia ułatwiające poruszanie się po obcych rynkach, jednocześnie mając poczucie bezpieczeństwa i pewności zawieranych transakcji.
Pierwsza platforma sprzedażowa na światową skalę
Amazon to firma, która jest synonimem sukcesu na polu sprzedaży poprzez sieć. Wśród kilku systemów sprzedażowych, szczególnie polecanym jest Fulfilment By Amazon (FBA), który w skrócie polega na tym, że Ty sprzedajesz, a Amazon zajmuje się całą resztą. Składuje Twój towar, pakuje go, rozsyła do klientów i co bardzo ważne obsługuje zwroty. Ewentualna obsługa posprzedażowa, także pozostaje po stronie Amazona. Oczywiście ten system jest płatny. Płacimy za koszty przechowywania towaru, za wysyłkę. Mając to na względzie, musimy wybrać odpowiedni towar, aby nie zalegał w magazynach, musimy sami monitorować stan zapasów i sami zająć się reklamą. Chcąc prowadzić działalność na Amazonie, musimy mieć zarejestrowaną działalność gospodarczą. Warto także skorzystać z usług biura księgowego, które ma w swoim zakresie działania obsługę rynków zagranicznych, ponieważ Amazon FBA wymaga samodzielnego regulowania zobowiązań podatkowych przez przedsiębiorcę.
Ogłoszenia też skuteczne
Kolejną możliwość sprzedaży za granicę daje nam eBay. To platforma, przypominająca Allegro. Jest to raczej serwis ogłoszeniowy, po stronie sprzedającego leży przygotowanie oferty sprzedażowej, reklama produktu, jego zapakowanie i wysyłka. Ten rodzaj sprzedaży jest bardziej zajmujący niż na Amazonie, jednak mogący generować większe zyski. Trzeba natomiast pamiętać o tym, że prowadząc sprzedaż za granicę poprzez eBay, należy zarejestrować się do VAT kraju, w którym będziemy prowadzić sprzedaż. Może być także, konieczne rozliczanie się z tamtejszym urzędem skarbowym.
Wszystko zależy od tego co zamierzamy sprzedawać i w jakich ilościach. Trzeba rozważyć wszystkie za i przeciw. Zapoznać się z przepisami podatkowymi, obowiązującymi za granicą. Skonsultować swój zamiar działalności na obcych rynkach z biurem rachunkowym, które obsługuje obszar naszego zainteresowania. Nie bójmy się wyzwań, ale bądźmy ostrożni, abyśmy nie popełnili poważnych błędów prawnych i finansowych.