Młode dziewczyny marzą o zostaniu muzą sławnego reżysera, chłopcy chętnie wystąpiliby u boku pięknej aktorki w widowiskowym filmie akcji. Zazwyczaj marzenia o aktorstwie przemijają i ustępują miejsca nieco bardziej standardowym planom na przyszłość. Jednak część maturzystów konsekwentnie realizuje swój cel, którego zwieńczeniem będzie rola w filmie lub udział w spektaklu teatralnym. Studia aktorskie wprawdzie nie cieszą się dobrą opinią wśród rodziców, nie gwarantują zdobycia sławy ani nawet pracy w zawodzie. A mimo to szkoły filmowe i akademie teatralne nie mogą narzekać na brak studentów.

Studia aktorskie? Dobrze się zastanów!

Zanim weźmiesz udział w rekrutacji na studia aktorskie, musisz zdać sobie sprawę z wielu negatywnych aspektów tego zawodu. Przede wszystkim warto zejść na ziemię i nie stąpać po czerwonym dywanie marzeń. Codzienność aktora sprowadza się do zabiegania o rolę u reżyserów, biegania po castingach i walce o byt z naturszczykami. Czy jesteś w stanie zaakceptować fakt, że absolwent studiów aktorskich nierzadko musi „grać ogony” w telenowelach, podczas gdy główne role zgarniają aktorzy-samouki?

Z jednej strony zawód aktora zarezerwowany jest dla ludzi ambitnych i pewnych siebie, a z drugiej – często trzeba z pokorą przyjąć chałturę, aby nie utonąć w długach. W środowisku panuje przekonanie, że aktor spełnia się na deskach teatru, ale żyje dzięki telenowelom i reklamom. Warto zatem wziąć to pod uwagę, jeśli widzisz siebie w roli drugiego Roberta de Niro.

Kto dostanie bilet wstępu na wydział aktorski?

Choć uczelni kształcących przyszłych aktorów jest niewiele, popularność tego kierunku jest ogromna. Nie łudź się, że znakomicie zdana matura zapewni Ci przepustkę do blichtru i sławy – najważniejsze jest pomyślne zdanie egzaminów. Każda uczelnia stosuje własne metody rekrutacyjne.

Przykładowo, aby dostać się do Akademii Teatralnej w Warszawie musisz pomyślnie przejść dwa etapy eliminacji, a następnie poradzić sobie na konkursie składającym się z egzaminu teoretycznego i praktycznego. Komisja rekrutacyjna ocenia interpretację utworów, warunki głosowe, dykcję, poruszanie się na scenie, sprawność fizyczną, sprawność  taneczno-rytmiczną oraz wykonanie zadania aktorskiego. Jak widzisz, nie można dostać się na studia aktorskie „z marszu” i bez przygotowania. Największe szanse z pewnością mają laureaci konkursów recytatorskich, osoby uczestniczące w warsztatach i kołach teatralnych oraz absolwenci prywatnych szkół aktorskich przygotowujących do egzaminów na uczelnie wyższe.

Gdzie na studia aktorskie?

Każdy maturzysta, którego celem jest studiowanie aktorstwa, marzy o przyjęciu albo do łódzkiej „Filmówki” (czyli Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi) albo Akademii Teatralnej w Warszawie. Jednak studia aktorskie możesz podjąć również na Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie. Ponadto uczelnia krakowska oferuje również kształcenie we wrocławskiej filii na Wydziale Aktorskim.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ