Własna firma czy etat - jak wybrać?

Jak zwykle w przypadku alternatywy życiowej, istnieje wiele głosów za każdą z opcji – własną działalnością lub zatrudnieniem się na etacie. Osoby posiadające swoją firmę tęsknią za beztroską, gdy przejmowały się jedynie swoim zakresem obowiązków. Z kolei ci, którzy pracują na etacie, chcieliby zyskać swobodę i „zostać swoim własnym szefem”. Popularne powiedzenie mówi, że trawa jest zawsze bardziej zielona po drugiej stronie płotu, jednak można rozważyć pewne zalety i wady każdej z tych opcji.

Zatrudnienie na etacie

Jest to zdecydowanie popularniejszy typ pracy. W ten sposób pracuje się właściwie wszędzie – można sprzedawać różne artykuły, świadczyć usługi albo wykonywać prace rzemieślnicze w firmie należącej do kogoś innego. Zdecydowaną zaletą tego typu pracy jest fakt, że pracownik nie musi martwić się niczym poza określonym w umowie zakresem obowiązków. Wykonuje je i może wrócić do domu, gdzie zwykle (czasami po wykonaniu dodatkowej pracy, choć nie zawsze) wolno mu z czystym sumieniem zapomnieć o interesie firmy aż do kolejnego dnia.

Niestety, taka sytuacja ma też wady – wiąże się między innymi z zależnością od szefa i podporządkowaniem. W ten sposób trudno jest o wielką swobodę działania, zwykle jest ona bardzo przeciętna, jeśli nie nikła. Szeregowy pracownik zazwyczaj zarabia też znacznie mniej niż właściciel rozwiniętej firmy.

A może własna działalność?

Tu z kolei na pierwszy plan wybija się swoboda. Firma kształtowana według własnych standardów i wizji to coś, o czym marzy niejeden pracownik etatowy. Zwykle wyobraża sobie przy tym duże zarobki i elastyczny plan pracy. Oczywiście, wszystko to stanowi zalety własnej działalności. Jednak są i wady.

Wbrew pozorom szef, zwłaszcza początkującego przedsiębiorstwa, ma mnóstwo na głowie. Musi najpierw rozwinąć firmę, żeby zacząć zarabiać, a zwykle nie ma od początku pracowników, którzy odpowiadaliby za różne aspekty jej prowadzenia. Jest to więc o wiele bardziej stresujące, niż praca na etacie. Jak widać, każda z tych możliwości ma swoje ciemne i jasne strony, a trawa zwykle ma zbliżony kolor po obu stronach płotu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ