Jak mądrze wziąć kredyt hipoteczny?

Pożyczki na duże sumy to poważne zobowiązania, często na całe lata. Trzeba dobrze zastanowić się nad każdym krokiem, który wykonuje się w ramach wzięcia kredytu hipotecznego. Wybór właściwego kredytu i świadomość dotycząca istnienia wielu pułapek pozwolą uniknąć wpędzenia się w bardzo kłopotliwą sytuację. Warto więc podejść rzetelnie i poważnie do tej operacji, ponieważ zaniedbania mogą mieć niezwykle nieprzyjemne skutki. Przed wybraniem banku i załatwieniem dokumentów potwierdzających zdolność kredytową warto udać się do doradcy lub chociaż poczytać artykuły napisane przez specjalistów w obszarze finansów.

Wkład własny

Posiadanie początkowego wkładu własnego pozwala wynegocjować z bankiem znacznie korzystniejsze warunki spłacania kredytu hipotecznego. Warto więc przed podpisaniem umowy zadbać o to, by wkład był jak największy. Dzięki temu można mniej pieniędzy zapłacić w formie odsetek, wkład własny skraca też znacznie czas spłaty i zmniejsza ogólne finansowe obciążenie.

Całkowity koszt kredytu

Warto oderwać na chwilę uwagę od wysokości comiesięcznej raty i spojrzeć na upatrzoną ofertę z szerszą perspektywą. Efektem będzie świadomość całkowitego kosztu kredytu czyli sumy, jaką trzeba zapłacić bankowi w trakcie całego okresu spłaty.

Dokładne czytanie umowy

Ta rada może wydawać się banałem, jednak niezwykle wielu klientów banków zniechęcają wielostronicowe umowy. Podpisują oni podsunięte im dokumenty z myślą, że „jakoś to będzie”, przegapiając przy tym wiele kruczków, między innymi ukrytych kosztów kredytu. Mogą to być dodatkowe, płatne usługi lub inne zobowiązania, o których konsultant „zapomniał” wspomnieć podczas negocjowania wysokości raty.

Warunki promocji

Wszelkie niezwykle korzystne promocje lepiej jest rozważać kilka razy. Często atrakcyjna obniżka jest dostępna tylko pod jakimś warunkiem – na przykład comiesięcznego wpłacania dużych sum pieniędzy na utworzone na mocy umowy konto. Jeśli taki warunek wyjdzie na jaw po czasie, promocja okaże się całkowicie bezużyteczna.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ