Mimo ogromnej odległości i zupełnie odmiennych warunków życia, antypody kuszą Polaków znacznie bardziej niż kraje Starego Kontynentu. Wystarczy raz zasmakować australijskiej gościnności i wspaniałej pogody, by na dobre wsiąknąć w tutejsze społeczeństwo. Uprzejmych ludzi spotyka się tu na każdym kroku – w sąsiedztwie, urzędach, szkole, sklepie i pracy. Łatwość znalezienia zatrudnienia i zakwaterowania to kolejne atuty, które przemawiają za emigracją na drugą półkulę. W dodatku nawet najniższe zarobki w Australii pozwalają na całkiem wygodne i bezstresowe życie. Ale czy naprawdę tak łatwo można się tu utrzymać z jednej pensji?

Standardowe zarobki w Australii, a wydatki na życie

Minimalna pensja w Australii wynosi 18,29 AUD brutto za godzinę. Oznacza to, że praca na pełny etat (40 h tygodniowo) zapewnia co najmniej 731,60 AUD tygodniowo, co daje niespełna 3000 AUD miesięcznie. Biorąc pod uwagę obecny kurs dolara australijskiego, za miesiąc pracy w Australii możemy zarobić ok. 7950 zł.

Oczywiście mieszkając w Australii, nie można przeliczać zarobków na polską walutę, dlatego porównajmy minimalną pensję ze standardowymi wydatkami. Wynajem kawalerki to koszt ok. 280 AUD  tygodniowo, opłaty za media – 80 AUD, wydatki na komunikację miejską – 40 AUD, zaś jedzenie to koszt ok. 150 AUD. Żyjąc na przeciętnej stopie możemy wydać ok. 550 AUD tygodniowo, co przy minimalnych zarobkach daje nam oszczędności rzędu 180 AUD (720 miesięcznie).

Oczywiście to zaledwie szacunkowe dane, gdyż wszystko zależy od tego, na jaki luksus sobie pozwalamy. Możemy zaoszczędzić znacznie więcej, jeśli wynajmiemy mieszkanie z dala od centrum, samodzielnie przyrządzamy posiłki i zaopatrujemy się w dyskontach. Jednak biorąc pod uwagę, że w Brisbane za mieszkanie z dostępem do basenu i darmową telewizją zapłacimy 260 AUD, można śmiało potwierdzić, że zarobki w Australii pozwalają na wygodne życie z jednej pensji.

Ile zarabia się w Australii?

Co ciekawe, Australia jest jednym z niewielu miejsca na świecie, gdzie pracę fizyczną ceni się równie wysoko jak pracę umysłową. Podczas gdy w Polsce praca kelnerki czy pomocnika w supermarkecie jest traktowana jako okres przejściowy lub w formie dorabiania do drugiej pensji, w Australii można całe życie pracować na takim stanowisku i pozwolić sobie na własne mieszkanie, samochód i wyjazdy wakacyjne.

Kasjerzy zarabiają tu od 13 do 21 AUD/h netto, barmani i kelnerki od 15-25 AUD, opiekunki do dzieci pomiędzy 13 a 30 AUD, magazynierzy 15-30 AUD. W biurze można zarobić od 17 do 35 AUD, a przy prostych pracach budowlanych i remontowych od 18 do 35 AUD.

Ale wysokie zarobki w Australii to nie jedyne, co może zachęcić polskich pracowników.  Australijczycy cenią swoich podwładnych, co widać nie tylko po satysfakcjonującej pensji. Firma dba o samopoczucie i bezpieczeństwo pracownika, a troskliwe sms-y od pracodawcy stanowią normę. Przestrzega się praw pracownika do przerwy i posiłku, a pracując w restauracji można liczyć na darmowe obiady i napoje.

[Głosów:2    Średnia:1.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ