Wiele osób wychodzi z założenia, że każdy pośrednik to złodziej i oszust. Myślimy tak o agencjach nieruchomości, komisach samochodowych, czy wreszcie o agencjach pośrednictwa pracy. Te ostatnie kojarzą nam się z niewolniczą pracą Polaków za granicą, wysokimi prowizjami i zostawianiem pracownika na pastwę losu na obczyźnie. Niestety, w czasach boomu emigracyjnego agencje „zapracowały” na niechlubną opinię, a liczne doniesienia potwierdzały nieetyczne działania pośredników. Jednak dziś na rynku pracy nie brakuje profesjonalistów, którzy poważnie traktują umowę z pracownikiem i dokładają wszelkich starań, aby praca za granicą przebiegała zgodnie z jego oczekiwaniami. Ale jak odróżnić uczciwe biuro pośrednictwa pracy za granicą od oszustów żerujących na pracowitych Polakach?

Dlaczego warto korzystać z usług agencji zatrudnienia?

Podjęcie pracy za granicą nie jest łatwe, zwłaszcza jeśli po raz pierwszy wyjeżdżamy w celach zarobkowych, nie znamy języka i nie mamy nikogo bliskiego na miejscu. W takich okolicznościach bardzo łatwo możemy paść ofiarą nieuczciwego pracodawcy, nie mówiąc już o trudnościach ze znalezieniem zakwaterowania i załatwieniem spraw urzędowych. Wyjeżdżając samotnie, możemy polegać wyłącznie na siebie – rodzina w Polsce nie jest w stanie zagwarantować nam bezpieczeństwa i wsparcia logistycznego.

Natomiast rzetelna agencja pośrednictwa pracy za granicą to nasz partner, na którego możemy liczyć w każdej sytuacji. Biuro zapewni nam legalne zatrudnienie, na warunkach zgodnych z przepisami obowiązującymi w danym kraju. Pomoże nam załatwić wizę, badania lekarskie, numer identyfikacji podatkowej. Możemy uzyskać pomoc w zorganizowaniu podróży, tj. załatwieniu transportu na miejsce pracy i powrotu do kraju. W każdej chwili będziemy mogli zadzwonić, by uzyskać zdalną opiekę w razie choroby, kradzieży, problemów z dojazdem czy wątpliwości w kwestii zatrudnienia.

Jak odróżnić oszustów od uczciwego biura pośrednictwa pracy?

Legalnie działająca agencja zatrudnienia może pobierać opłaty od pracownika wyłącznie w zakresie kosztów badań lekarskich, wyjazdu, wydania wizy czy tłumaczenia dokumentów. Oczywiście biuro nie działa non-profit, gdyż wynagrodzenie pośrednika pokrywa nasz zagraniczny pracodawca – wysokość prowizji może sięgać nawet 20% naszego wynagrodzenia.

Jednak w żadnym razie nie musimy płacić za znalezienie pracodawcy – jeśli agencja wymaga takiej opłaty, najlepiej od razu zrezygnować z jej usług. Nie płacimy żadnych kaucji, opłat z góry czy kosztów związanych z funkcjonowaniem agencji. Umowa powinna jasno wyszczególnić opłaty związane z zatrudnieniem pracownika i realne poniesione przez agencję. Warto dokładnie sprawdzić każdą pozycję i upewnić się, że biuro nie doliczyło dziwnych opłat manipulacyjnych. Zanim jednak zwrócimy się o pomoc do biura pośrednictwa pracy za granicą, należy sprawdzić, czy firma widnieje w Rejestrze Agencji Zatrudnienia (KRAZ). Warto też skorzystać z usług sprawdzonej agencji, która pomogła naszym znajomym lub cieszy się nieskazitelną opinią na rynku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ