Powszechnie wiadomo, że agencje pracy w dużej mierze zajmują się oferowaniem prac tymczasowych. W ten sposób zatrudnienie znajduje rocznie ponad 1,2 mln Polaków w ponad 19 tysiącach firm. Jak widać, agencje nadal odgrywają bardzo ważną rolę na rynku pracy. Nie oznacza to jednak, że zawsze warto z nich korzystać. Które agencje pracy są godne zaufania i jak sprawdzać wiarygodność takich firm?

Jak sprawdzić wiarygodność agencji pracy?

Pierwszym krokiem na drodze do skontrolowania agencji powinno być wpisanie w przeglądarkę internetową adresu www.kraz.praca.gov.pl. To właśnie na tej stornie możesz zobaczyć pełen rejestr agencji. Znalezienie się w rejestrze to minimum. Jeżeli firma, z którą chcesz nawiązać współpracę nie ma tu swojego wpisu, prawdopodobnie powinieneś szukać zatrudnienia gdzieś indziej.

Drugą podstawową kwestią jest ubezpieczenie OC. Wszystkie agencje pracy powinny mieć je wykupione. Możesz zapytać o polisę pracownika agencji lub zrobić research na stronie internetowej firmy, którą jesteś zainteresowany. Mile widziane są także dodatkowe ubezpieczenia, np. odpowiedzialności pracodawcy z tytułu wypadków przy pracy.

Ważną przesłanką za wiarygodnością agencji pracy jest przynależność do Polskiego Forum HR. Dane na ten temat również pozyskasz ze strony internetowej lub w kontakcie z pracownikami agencji.

Na koniec warto zrobić gruntowy research pod kątem opinii za pomocą wyszukiwarki internetowej. W ten sposób dowiesz się, czy agencja nie ma „problemów” z płatnościami, czy nie oferuje umów naruszających prawo, a także, czy istnieje na rynku od dłuższego czasu. Jeżeli trudno będzie znaleźć jakiekolwiek wzmianki o danej agencji, z pewnością warto podejść do niej ostrożnie. Z drugiej strony, nie wszystkie opinie należy traktować całkiem poważnie – w sieci nie brakuje trolli (czasem nawet opłaconych przez konkurencję) lub po prostu osób oskarżających agencje pracy bez realnych podstaw. Twój niepokój powinna wzbudzić przeważająca ilość negatywnych opinii, zwłaszcza, gdy ich treść się powtarza (np. wiele osób potwierdza opóźnienia w wypłatach albo pisze o jawnym oszustwie ze strony agencji).

Kiedy warto stawiać na agencje pracy?

Rozwój portali ogłoszeniowych bardzo ułatwił poszukiwanie zatrudnienia. Szybko możesz uzyskać dostęp do tysięcy ofert i to właśnie w przez sieć warto szukać pracy w pierwszej kolejności. Agencje pracy natomiast powinieneś wykorzystać, gdy przez dłuższy czas nie możesz znaleźć zatrudnienia lub też jesteś nastawiony na znalezienie pracy tymczasowej, by np. dorobić w czasie wakacji.

Agencje pracy są też właściwym kierunkiem, gdy szukasz pracy za granicą. Wówczas stanowią one nie tylko skuteczne pośrednictwo, ale również będą Twoim podstawowym wsparciem w razie ewentualnych kłopotów z zatrudnieniem. W przypadku szukania pracy za granicą przez agencje, polecamy sprawdzać ich wiarygodność z podwójną skrupulatnością.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ