Czy podczas 8-godzinnego dnia pracy większość czasu spędzasz w pozycji siedzącej? Jeśli tak, Twój kręgosłup często znajduje się w nienaturalnym ułożeniu, co może być przyczyną bólu. Aby tego uniknąć, musisz zadbać o ergonomiczne stanowisko pracy, a co za tym idzie prawidłową postawę ciała.

Meble biurowe – dobór fotela

Ergonomię w pracy powinien zapewniać przede wszystkim fotel biurowy, który ma: odpowiednią wysokość i głębokość siedziska, wsparcie odcinka lędźwiowego, regulowane podłokietniki, a także uchylne oparcie. 

Siedzisko

Najlepiej, aby fotel dawał możliwość maksymalnej regulacji poszczególnych elementów, ponieważ tylko w takim wypadku można mówić o jego ergonomiczności, czyli dopasowaniu do naturalnego kształtu ciała i jego ruchów. Zgodnie z tą zasadą siedzisko powinno być dopasowane do wzrostu swojego użytkownika – stopy powinny spoczywać płasko na podłodze – a także do postury – uda nie powinny być ściśnięte, ponieważ ogranicza to swobodny dopływ krwi do nóg. Co więcej, głębokość siedziska powinna być tak dostosowana tak, aby zapewnić podparcie 3/4 długości ud.

Podparcie odcinka lędźwiowego

Oparcie fotela biurowego powinno być dopasowane do wzrostu użytkownika, dlatego warto aby było regulowane, ponieważ staje się bardziej uniwersalne. Bardzo atrakcyjną funkcją jest ruchomy element pozwalający podeprzeć część lędźwiową kręgosłupa. Ważny jest też profil oparcia – ciało powinno bowiem cały czas zachowywać swój naturalny kształt.

W pozycji siedzącej niezwykle ważna jest stabilizacja kręgosłupa, dlatego wybierając oparcie fotela, powinieneś zwrócić również uwagę na jego stopień nachylenia. Fotele biurowe wysokiej jakości są wyposażone w oparcia uchylne, pozwalające zarówno na utrzymanie pozycji pionowej, jak i półleżącej (idealnej w czasie odpoczynku).

Podłokietniki

Również podłokietniki powinny mieć możliwość regulacji i dopasowania do indywidualnych potrzeb użytkownika. Należy bowiem ustawić je w taki sposób, aby pomiędzy opartymi na nich ramionami a przedramionami powstał kąt rozwarty. Prawidłowo ustawione ramiona zmniejszają obciążenie nadgarstków podczas pracy.

Fotele biurowe – funkcja reprezentacyjna

Na rynku dostępne są różnego rodzaju fotele biurowe – tapicerowane skórą naturalną lub sztuczną, nowoczesnymi tkaninami, w tym siateczką, która zapobiega poceniu się, zapewniając stałą cyrkulację powietrza. Ważne jest to, aby design zamawianych foteli dopasować do charakteru firmy, a także pomieszczenia, w którym będą się znajdować, nie zapominając przy tym o ich funkcjonalności i ergonomiczności.

Vimex Design
Budowlanych 166
43-100 Tychy

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ