Jak otrzymać wsparcie na własną działalność?

Otworzenie swojej formy, choćby bardzo małej, jest marzeniem bardzo wielu osób. Myślą o tym zwłaszcza ludzie zmęczeni pracą na etacie, którzy chcieliby mieć większe poczucie kontroli i sprawstwa nad własnym działaniem. Oczywiście działalność, zwłaszcza na początku, oznacza mnóstwo pracy i stres, jednak dobrze poprowadzona potrafi przynieść spore profity i satysfakcję z „bycia własnym szefem”. Jednak zdobycie takiej niezależności może sporo kosztować. Mowa tu oczywiście o wkładzie, bez którego na początek się nie obejdzie.

Skąd wziąć pieniądze?

Idealną sytuacją jest posiadanie odłożonych funduszy, jednak w rzeczywistości niemal nikt nie gromadzi takich kwot. W dodatku zakładanie działalności jest dość ryzykowne, więc utrata oszczędności całego życia niestety wchodzi tu w grę. Kredyt ze wsparciem rządowym spłaca się mozolnie, choć sumy mogą tutaj być duże. Jednak dla tych, którzy chcieliby założyć niewielki biznes (na przykład osiedlowy sklepik sprzedający lokalne artykuły), dobrym i potrzebnym wsparciem może być dotacja z Urzędu Pracy. Jak ją pozyskać i na co należy zwrócić uwagę?

Nie same korzyści

Bardzo ważna jest świadomość tego, że przy korzystaniu z dotacji Urzędu Pracy nie wolno przez dwa lata podjąć zatrudnienia. Oznacza to, że całą pracą przedsiębiorcy musi być jedynie otwierana działalność. Trzeba dobrze to przemyśleć, ponieważ nie zawsze własny biznes wypala lub zaczyna przynosić dochód na tyle wcześnie, by dało się z niego utrzymać. Dodatkowe zajęcie nie wchodzi w grę.

Pozytywne strony

Poza tą istotną, godną uwagi kwestią, takie dotacje co roku pomagają wielu drobnym przedsiębiorcom stawiać pierwsze kroki. Suma jest niewielka – około dwudziestu tysięcy. Jednak zasadniczą zaletą dotacji jest to, że nie trzeba jej zwracać. Można więc skupić się na tworzeniu dochodu.

Uzyskiwanie dotacji odbywa się w kilku krokach. Najpierw należy sprawdzić, czy przysługuje nam taka dotacja. Następnie dokładnie zastosować się do reguł składania wniosków i poczekać na nabór. Trzeba też koniecznie zorientować się, na co mogą być przeznaczone środki i w jaki sposób należy się z nich rozliczać.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ