Jak usprawnić czas obiegu informacji i dokumentów w firmie? Poznaj zalety systemów HCM

Z powodzeniem prowadzisz firmę i z roku na rok tworzysz kolejne stanowiska pracy? W takim razie z pewnością doskonale wiesz, że jednym z wyznań stojących przed tobą jest opracowanie metody umożliwiającej sprawny przepływ informacji i dokumentów między pracownikami. Pomogą systemy HCM.

Systemy HCM z powodzeniem funkcjonują już w wielu firmach i są doceniane przez pracowników. Wszystko dlatego, że pozwalają sprawnie komunikować się zatrudnionym, usprawniają również obieg dokumentów w firmie.

W ostatnich latach na rynku przybywa przedsiębiorstw, które poza zatrudnianiem na etat, współpracują również z freelancerami. Niektórzy uważają, że w kolejnych latach na rynku będzie coraz więcej takich firm. Również z tego względu system HCM jest w niektórych sytuacjach niezastąpiony – pozwala ulepszyć pracę od formalnej strony.

Jakie zalety mają systemy HCM?

Możliwości, jakie dają systemy HCM, są naprawdę duże. Jeżeli pracownicy pracują w grupach lub muszą mieć ze sobą stały kontakt, to bardzo istotna jest opcja tworzenia grup dyskusyjnych. W takiej sytuacji wymiana informacji odbywa się sprawnie, a – w razie konieczności – możliwe jest szybkie dotarcie do najważniejszych fragmentów rozmów, co eliminuje konieczność robienia notatek.

W sytuacji, gdy firma jest duża, pojawia się pytanie o kontrolę czasu pracy zatrudnionych, rozliczanie godzin osób zatrudnionych w oparciu o umowy cywilnoprawne czy planowanie urlopu. Wszystko to również można robić, korzystając z systemów HCM. Co więcej, jeżeli zatrudniasz w oparciu o umowy o pracę, to musisz mieć świadomość, że masz obowiązki w stosunku do podwładnych w zakresie choćby BHP. W systemie mogą znaleźć się np. daty ostatnich szkoleń, które odbyli poszczególni pracownicy.

Za pomocą systemów HCM wdrożonych w firmie możliwe jest również monitorowanie postępów pracowników i prowadzenie ich ścieżki kariery. Zapisanie założeń czy planów pozwala je zweryfikować po upływie np. roku. W ten sposób jako pracodawca możesz zagwarantować poszczególnym podwładnym realizowanie wcześniej opracowanej dla nich ścieżki zawodowej.

Jedna, bezpieczna aplikacja

Jako właściciel firmy, który zdecyduje się na systemy HCM, możesz liczyć na konkretne korzyści finansowe. Przede wszystkim nie musisz nabywać dodatkowej infrastruktury przeznaczonej do komunikacji. Jeżeli twoi pracownicy będą mieć dostęp do aplikacji i przeglądarki internetowej, to będą mogli się ze sobą kontaktować bez ograniczeń.

Osoby nadzorujące prace poszczególnych działów mają przy tym dostęp do poszczególnych dyskusji, mogą również podglądać, gdzie (na jakim etapie obiegu) znajdują się wybrane dokumenty. To również oni mogą zostać wyznaczeni w firmie jako osoby dające poszczególnym pracownikom dostęp do poszczególnych sekcji aplikacji. W ten sposób możliwe jest ograniczenie wglądu do części dokumentów np. nowym pracownikom lub stażystom czy praktykantom.

Również z myślą o międzynarodowych korporacjach

Korporacje zatrudniające pracowników władających różnymi językami z pewnością zainteresuje fakt, że systemy HCM pozwalają również na pracę w wielu wersjach językowych. W efekcie jedno narzędzie eliminuje konieczność wymieniania przez pracowników maili czy przesyłania dokumentów w tradycyjnej, czyli papierowej formie. Jeżeli dodać do tego fakt, że systemy HCM są bezpieczne, to można powiedzieć, że to idealne rozwiązanie również dla twojej firmy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ