Każdy kredytobiorca życzyłby sobie, żeby wniosek kredytowy zawierał minimum luk do wypełnienia i nie wymagał dostarczania żadnych załączników. Owszem, kredyt internetowy bez zaświadczeń można otrzymać po dopełnieniu prostej procedury, polegającej na wypełnieniu formularza wraz z oświadczeniem o dochodach i potwierdzeniu danych przelewem weryfikacyjnym. Jednak szybkie kredyty są dostępne albo dla stałych klientów banku, albo jedynie dla nowych – ale wówczas trzeba liczyć się z niską kwotą pożyczki i wysokim oprocentowaniem. W każdym razie, bez względu na rodzaj kredytu i formę zawierania umowy z bankiem, wniosek kredytowy to niezbędna podstawa. Ale jak go wypełnić?

Jakie dane trzeba wpisać na wniosku kredytowym?

Każdy bank ma własne formularze, które różnią się w zależności od przeznaczenia kredytu. Zdecydowanie najbardziej skomplikowany wniosek pojawia się przy kredycie hipotecznym, który w dodatku wymaga obszernej dokumentacji na temat nieruchomości i samego kredytobiorcy. Jednak niezależnie od przedmiotu finansowania, standardowy wniosek kredytowy zawiera:

  • informacje o kredycie – wysokość pożyczki, rodzaj rat, okres kredytowania, waluta, oprocentowanie itp.
  • informacje o celu finansowania – czyli na co klient przeznaczy środki z kredytu
  • informacje o sposobie finansowania – np. wysokość środków własnych, daty wypłat transz
  • informacje o przedmiocie finansowania – np. dane nieruchomości, samochodu
  • dane wnioskodawcy – dane osobowe, miejsce zamieszkania, wykształcenie, stan cywilny, zawód, numer telefonu
  • dane finansowe- źródła dochodów, informacje o gospodarstwie domowym, miesięczne wydatki, trwałe składniki majątku, zobowiązania
  • informacje na temat zabezpieczenia kredytu
  • oświadczenia
  • załączniki

Wniosek kredytowy należy wypełniać dokładnie, bez pośpiechu. Starannie wypełniony wniosek służy ocenie Twojej zdolności kredytowej, a przy okazji chroni Cię przed zobowiązaniem, którego nie byłbyś w stanie spłacić.

O czym pamiętać przy wypełnianiu wniosku kredytowego?

Przede wszystkim weź pod uwagę art. 297 Kodeksu karnego dotyczący wyłudzenia kredytu. W razie podrobienia dokumentacji (np. zaświadczenia od pracodawcy) lub zamieszczenia nieprawdziwych informacji w celu wyłudzenia kredytu czy pożyczki, wnioskodawca podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Myślisz, że bank nie sprawdza wynagrodzenia ani nie dowie się o zaciągniętych chwilówkach? Wystarczy jeden telefon do pracodawcy (we wniosku kredytowym podpisujesz zgodę na kontakt banku z zakładem pracy), a bank szybko zweryfikuje wysokość zarobków. Ponadto każdy bank sprawdza klienta w bazach BIK i BIG, w których widnieją dane na temat ewentualnych zobowiązań klienta (nawet tych spłacanych regularnie). Pamiętaj też, że nawet łatwe do uzyskania „kredyty na dowód” mogą ostatecznie wymagać dołączenia skanu zaświadczenia o dochodach czy druku ZUS RMUA ujawniającego podstawę naliczania składek, czyli wynagrodzenie.

[Głosów:1    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ