Żyjemy w czasach e-bankowości i bankowości mobilnej, toteż każdy szanujący się bank udostępnia swoim klientom dostęp do konta przez Internet. Niestety, nadal wiele banków wyraża swoje przywiązanie do tradycji dość toporną obsługą interfejsu. Kolejnym „grzechem głównym” wobec nowoczesnej bankowości jest pobieranie wysokich opłat za korzystanie z e-konta. Choć trudno w to uwierzyć, niektóre banki każą sobie płacić od nawet ok. 20 zł za prowadzenie rachunku internetowego! No dobrze, ale jak znaleźć darmowe i funkcjonalne konto? Jak szybko porównać koszty rachunku w kilkunastu różnych bankach? Zajrzyj na ranking i znajdź swój idealnie dopasowany bank internetowy.

Konto internetowe – prosta obsługa, przejrzyste menu

Umówmy się, e-konto nie musi być szczytem designu. Użytkownika nie interesują graficzne „bajery”  ani funkcje, z których i tak nie będzie korzystać. Bank internetowy powinien być przede wszystkim łatwy w obsłudze, a korzystanie z niego musi być równie wygodne na komputerze, jak i na tablecie czy smartfonie. Usability to podstawowe kryterium, na które powinien zwracać uwagę każdy potencjalny właściciel e-konta. Według rankingów do najczęstszych wad, przeczących idei funkcjonalnej bankowości, należą:

  • brak kompatybilności z systemami płatniczymi typu PayU, dotpay
  • nadmierna ilość dodatkowych funkcji, bałagan w menu
  • słaba intuicyjność obsługi panelu konta
  • mozolne poruszanie się po ustawieniach wymagające wielu kliknięć
  • brak podglądu informacji
  • brak podziału na sekcje finansowe
  • zbyt mało funkcji, prymitywne menu
  • krzykliwa, męcząca oczy grafika
  • brak wersji demo, która pozwala ocenić bank internetowy przed założeniem konta

Niektóre z tych wad są do zaakceptowania (np. brak wersji demo), jednak pewnych nie można wybaczyć. Wielu użytkownikom może przeszkadzać brak obsługi automatycznych systemów płatniczych. Brak tej opcji nie tylko wydłuża czas realizacji transakcji na Allegro i w sklepach internetowych (a więc i wysłania zakupów), ale stwarza również możliwość omyłkowego wypełnienia przelewu.

Darmowy bank internetowy – wybierz e-konto bez opłat

Niestety, czasami nawet najbardziej niepraktyczne konto wymaga wysokich opłat za samo prowadzenie. Dlatego zanim zdecydujesz się na konkretną ofertę, uważnie prześledź ranking kont internetowych. Niektóre banki zapewniają bezwarunkowo darmowe korzystanie z rachunku, inne są bezpłatne jedynie przy utrzymaniu stałych wpływów (np. min. 2500 zł) lub wykonaniu transakcji kartą płatniczą na pewną kwotę (np. 500 zł). Choć z reguły każdy bank obiecuje darmowe przelewy, nadal trafiają się niechlubne wyjątki pobierające opłatę za tę podstawową czynność. Na jakie koszty może narazić Cię jeszcze bank internetowy? Ranking podaje, że nieliczne banki pobierają opłaty za realizację zlecenia stałego oraz polecenia zapłaty. Niestety, ale wciąż trudno znaleźć konto bankowe, które nie uszczupli finansów  klienta z powodu wydania i użytkowania karty oraz wypłat z bankomatów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ