Osoby często dokonujące transakcji zagranicznych prędzej czy później dochodzą do wniosku, że korzystanie z kantoru wymiany walut jest niewygodne, a bazowanie wyłącznie na rachunku osobistym – nieopłacalne. Jeśli pracujesz na obczyźnie albo często robisz zakupy w zagranicznych sklepach, powinieneś pomyśleć o koncie walutowym. Wprawdzie jeszcze do niedawna takie rachunki były obciążone wysokimi kosztami, jednak spora konkurencja na rynku wymusiła na bankach obniżenie prowizji. Czym charakteryzuje się najlepsze konto walutowe?
Na co zwracać uwagę przy wyborze konta walutowego?
Ciężko pracujesz na swoje funty, euro czy korony? W takim razie zadbaj o to, by oddawać bankowi jak najmniejszą kwotę ze swojego dochodu. W atrakcyjnej ofercie nie ma miejsca na opłaty za otwarcie czy korzystanie z konta – najlepszy rachunek walutowy musi być zwolniony z tych podstawowych kosztów.
Kolejnym ważnym kryterium są opłaty za przelewy krajowe i zagraniczne. Tutaj trudno znaleźć bezwarunkowo darmowe konto, dlatego trzeba wybrać po prostu najtańsze. Najlepsze banki oferują bezpłatne przelewy europejskie SEPA, w innych opłaty wynoszą 5-8 zł. Nawet w najtańszych bankach przelewy krajowe w walucie i przelewy zagraniczne poza SEPA mogą kosztować nawet 20-200 zł – prowizje często podawane są w ujęciu procentowym od transakcji. Dla osób pracujących za granicą, przedsiębiorców i pobierających zagraniczne emerytury, równie ważne będą opłaty za przelewy przychodzące. Oczywiście najlepsze konto walutowe nie powinno pobierać opłat z tego tytułu.
Przy wyborze rachunku w obcej walucie trzeba porównać także koszty użytkowania karty płatniczej, wypłat z bankomatów oraz spread walutowy – im niższy, tym lepiej. Jeśli prowadzisz interesy w różnych krajach, koniecznie sprawdź dostępność bankomatów za granicą oraz wysokość dodatkowych opłat za przelewy w innej walucie.
Najlepsze konto walutowe – dodatkowe atuty
Im częściej dokonujesz transakcji międzynarodowych, tym większą uwagę powinieneś zwrócić na dodatkowe korzyści konta walutowego. Na początku zapewne będzie Ci zależeć na otwarciu konta przez Internet – niektóre banki udostępniają taką możliwość dla wszystkich, inne jedynie dla stałych klientów, a część wymaga osobistej wizyty w oddziale.
Z czasem zechcesz otworzyć lokatę lub konto oszczędnościowe w obcej walucie. Najlepsze konto walutowe przewidują taką funkcję, jednak nie spodziewaj się wysokiego oprocentowania. Dla osób korzystających z różnych walut znakomitym udogodnieniem będzie platforma do wymiany walut powiązana z rachunkiem oraz karta wielowalutowa.
Duża liczba kryteriów i dość szeroka oferta banków mogą sprawić, że wybierzesz konto walutowe na chybił-trafił albo po prostu w ciemno zaufasz „swojemu” bankowi. Pamiętaj jednak, że na rynku dominują produkty drogie i bardzo drogie w utrzymaniu. Warto zatem podjąć decyzję na podstawie aktualnego rankingu kont walutowych, który wskaże Ci najlepsze konto i dostarczy wielu ważnych informacji.