Zawsze, gdy pojawia się pytanie o to, co zrobić z nadwyżką w domowym budżecie, jedną z odpowiedzi musi być gra na giełdzie. Czerpanie zysków w ten sposób nie jest jednak łatwe. Jak zarabiać na giełdzie? O czym powinieneś pamiętać jako początkujący inwestor?

Przygotuj się na straty

Zacznijmy mało optymistycznie, ale za to prawdziwie – rozpoczynając inwestycje na giełdzie powinieneś przede wszystkim przygotować się na straty. Tylko garstka początkujących inwestorów jest w stanie zamknąć rok na plusie. Zdecydowana większość traci część kapitału, a dopiero w kolejnych latach uczy się na błędach i zaczyna zyskiwać. O ile oczywiście starcza im cierpliwości.

Jeśli zastanawiasz się jak zarabiać na giełdzie, powinieneś również mieć na uwadze, że możesz stracić wszystkie zainwestowane środki. Gra na giełdzie naprawdę nie wygląda jak w filmach typu „Wolf of Wallstreet” czy „Big Short”. A raczej – tak może wyglądać, ale na pewno nie w przypadku początkującego inwestora, lokującego swój kapitał w domu przed komputerem. Innymi słowy, możesz nie tylko nie zobaczyć pokaźnych zysków, ale nawet stracić wszystkie środki. Zwłaszcza, jeżeli zdarzy Ci się nieprzemyślany ruch i pokusisz się na dźwignię finansową. Gdy cena obróci się przeciwko Tobie, dźwignia szybko wyzeruje konto. Wniosek: inwestuj na giełdzie wyłącznie pieniądze, które możesz stracić.

Jeśli zastanawiasz się, czy spędzić wakacje w Meksyku czy lepiej przeznaczyć pieniądze na giełdę, możesz wybrać drugą opcję. Jednak jeżeli ewentualna strata będzie oznaczać brak pieniędzy na spłatę kredytu czy pogorszenie warunków bytowych – odpuść. Uzbieraj nadwyżkę i wtedy inwestuj.

Jak wiele można zarobić na giełdzie?

Jak zarabiać na giełdzie i jak wiele można zyskać? Na kupnie i sprzedaży papierów wartościowych możesz zarobić zarówno kilka złotych rocznie, jak i miliony… wszystko zależy od tego ile zainwestujesz i jak wiele uda Ci się zyskać.

Z reguły przyjmuje się, że około 6% rocznie to dobry wynik. Jeżeli uda Ci się zarobić więcej, możesz być z siebie naprawdę dumny. Prawdopodobnie jednak na początku zarobisz znacznie mniej.

Dane procentowe to również pośrednio odpowiedź na kolejne ważne pytanie: ile zainwestować, by zarabiać na giełdzie sensowne pieniądze? Teraz już możesz odpowiedzieć sobie sam.

Ochrona przed stratami

Aby regularnie zarabiać na giełdzie musisz również zminimalizować ryzyko dużych strat. Przede wszystkim więc pamiętaj o dywersyfikacji. Najlepiej, by jedna pozycja nie obejmowała więcej niż 10% Twojego kapitału.

Nie zalecamy też stosowania dużej dźwigni. Narzędzie to jest bardzo kuszące, zwłaszcza dla niedoświadczonych inwestorów. Jednak wystarczy, że cena obróci się przeciw Tobie, byś gwałtownie stracił zainwestowane środki. Staraj się unikać dźwigni lub stosuj nie większą niż 10:1. Używanie dźwigni nie jest dobrym pomysłem na początku przygody inwestycyjnej. Sięgnij po to narzędzie, gdy wcześniej nauczysz się czerpać zyski bez niego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ