Umowa o dzieło niejednokrotnie zastępuje umowę zlecenie, z założenia powinna jednak służyć raczej freelancerom i innym osobom nie wykonującym pracy w sposób stały i regularny. W odróżnieniu od umowy zlecenie, umowa o dzieło skupia się na efekcie końcowym, a nie samym procesie. Zleceniobiorca jest rozliczany za efekt końcowy, nie za staranne wykonawstwo, jak ma to miejsce w przypadku umowy zlecenie. Obie umowy cywilnoprawne mają też cechy wspólne, np. możliwość uwzględnienia kosztów uzyskania przychodu.

Koszty uzyskania przychodu w umowie o dzieło

Możliwość odjęcia kosztów uzyskania przychodu to plus dla zleceniobiorcy, który może zapłacić mniejszy podatek, a w związku z tym zarobić więcej lub zaproponować korzystniejsze warunki wykonania zlecenia. Co dokładnie powinieneś wiedzieć na temat opodatkowania umowy o dzieło?

Przede wszystkim to, że istnieją dwa typy zryczałtowanych kosztów. Są to:

  • 20% kosztów uzyskania przychodu
  • 50% kosztów uzyskania przychodu

Oznaczają to, że od podstawy opodatkowania możesz odjąć 20% lub 50% i dopiero następnie wyliczyć należy podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne. Jeśli więc tworzysz grafiki, a Twoja umowa to umowa o dzieło i koszty uzyskania przychodu wynoszą 50%, to znaczy, że wynagrodzenie netto dzielisz na pół. Należne podatki należy odliczyć tylko od pozostałej połowy.

Jeżeli chcesz łatwo i szybko sprawdzić, jak kształtuje się Twoje wynagrodzenie netto zależnie od danych kosztów uzyskania przychodu, skorzystaj z kalkulatorów dostępnych w sieci – jest ich całe mnóstwo.

Kiedy można odliczyć 50% kosztów uzyskania przychodu?

Jak łatwo się domyślić, każdy wolałby odliczyć sobie 50% kosztów uzyskania przychodu na umowie o dzieło. Wtedy po prostu praca jest bardziej opłacalna, bo składki są mniejsze. Niestety nie każdy może z tego wariantu skorzystać. Dotyczy on jedynie sytuacji, w której przenoszone są prawa autorskie lub rozporządza się innymi wartościami niematerialnymi i prawnymi wymienionymi w art. 22 ust. 9 pkt 3. Ustawy o pdof.

W praktyce przy umowie o dzieło koszty uzyskania przychodu 50% stosuje się najczęściej wtedy, gdy zleceniobiorca przenosi na zleceniodawcę majątkowe prawa autorskie. Innymi słowy, autor traci możliwość dowolnego majątkowego rozporządzania utworem, a prawo to nabywa zleceniodawca. Przeniesienie praw autorskich musi być każdorazowo wyrażona na piśmie, by było skuteczne.

Zastanawiają się na właściwym opodatkowaniem umowy o dzieło, trzeba wziąć pod uwagę również limit kwotowy. Łącznie w roku podatkowym podwyższone koszty uzyskania przychodu nie mogą być wyższe niż górna granica pierwszego przedziału skali podatkowej, a więc 85528 zł. Warto też pamiętać, że koszty uzyskania przychodu w umowach zlecenie i umowach o dzieło realizowanych przez jednego podatnika sumują się. To znaczy, że podczas obliczania należnego podatku, należy wziąć pod uwagę sumę podwyższonych kosztów uzyskania przychodu ze wszystkich umów o dzieło i umów zlecenie wykonywanych przez podatnika.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ