Własny biznes można rozpocząć na wiele sposobów. Ale jak zrobić to najszybciej i najłatwiej? Poniżej podpowiadamy najprostsze metody na otworzenie działalności gospodarczej.
Samodzielne zakładanie działalności gospodarczej
Działalność gospodarczą każdy może otworzyć samemu. Jest to łatwe zwłaszcza w przypadku Jednoosobowej Działalności Gospodarczej. To najczęściej zakładany typ firmy w Polsce, więc prześledźmy krok po kroku, jak przebiega ten proces:
- Założenie profilu zaufanego. Można to zrobić za darmo za pomocą internetowego konta w swoim banku.
- Zalogowanie na urzędowej stronie ceidg.gov.pl za pomocą profilu zaufanego i złożenie wniosku CEIDG-1.
- Złożenie wniosku do ZUS, który pojawi się po wypełnieniu CEIDG-1.
- Czekanie, aż wpis pojawi się w CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej), wraz z NIP-em i REGON-em.
To wszystko. Działalność jest już założona. W przypadku otwierania działalności gospodarczej jednoosobowej nie musisz nawet zakładać osobnego rachunku bankowego, choć jest to często praktyczne rozwiązanie. Pomyśleć można również o założeniu konta w wybranym systemie księgowości online lub opłaceniu biura księgowego.
Firmę możesz także zarejestrować do VAT, choć nie jest to obowiązkowe na początku prowadzenia JDG (z kilkoma wyjątkami). Jeśli chcesz być VAT-owcem należy złożyć wniosek VAT-R do Urzędu Skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania. Tej sprawy niestety nie załatwisz przez Internet za pomocą profilu zaufanego.
Otwieranie działalności przez pośredników
Niezależnie od tego, jaką formę działalności zakładasz, możesz skorzystać z odpłatnej pomocy innych firm. Czasem usługa taka jest też proponowana za darmo, gdy następnie zdecydujesz się skorzystać z innych elementów oferty danej firmy. Otwieraniem działalności gospodarczych, zarówno JDG, jak i wszelkiej maści spółek, zajmują się m.in. przedsiębiorstwa proponujące rozwiązania z zakresu księgowości oraz wynajmu wirtualnych biur i adresów.
W takim wypadku założenie działalności jest dziecinnie proste. Wystarczy podać usługodawcy wszystkie niezbędne dane oraz wypisać pełnomocnictwo, a ten dopełni za Ciebie wszystkich formalności.
Inkubatory przedsiębiorczości
Równie prostym sposobem na szybkie założenie działalności gospodarczej jest skorzystanie z tzw. inkubatorów przedsiębiorczości. Najbardziej znaną organizacją tego rodzaju są działające w całej Polsce Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości, ale nie jest to jedyny taki usługodawca.
Założenie firmy w ramach inkubatorów również jest bardzo proste – znacznie łatwiejsze od wypełniania wniosku CEIDG-1. W tym wypadku wystarczy podpisać umowę podczas rozmowy z dyrektorem lokalnej komórki i można zacząć działać. Całość zajmuje dosłownie kwadrans.
Warto jednak pamiętać, że działając w ramach inkubatorów nie prowadzisz niezależnej firmy, a jedynie startup w ramach programu preinkubacji. Oznacza to m.in. że wszystkie Twoje umowy czy faktury muszą być dodatkowo zweryfikowane przez pracowników inkubatora zanim będziesz mógł je wysłać do swojego klienta. Ponadto w dokumentach widoczne są zawsze dane organizacji, a nie dane Twojej firmy.