Potrzebujesz dodatkowej gotówki, ale nie masz zatrudnienia i boisz się, że nikt nie przyzna Ci pożyczki? Na szczęście są sposoby na to, by dostać pieniądze. Pożyczki dla bezrobotnych są najczęściej zaciągane w firmach nie będących bankami, jednak kilka tysięcy złotych możesz otrzymać również z banku, w którym masz konto (nie każdy bank na to pozwala). W jaki sposób zaciągnąć pożyczkę nie mając pracy?

Pożyczka bez pracy – na oświadczenie

Obawy osób niezatrudnionych wiążą się oczywiście z koniecznością przedstawienia zaświadczenia o zarobkach. Okazanie takiego dokumentu bywa niemożliwe z kilku powodów. Przyczyną może być praca na czarno (bez umowy), nieudokumentowana praca za granicą lub po prostu faktyczny brak zatrudnienia. W niektórych bankach możesz jednak otrzymać pożyczkę dla bezrobotnych na podstawie oświadczenia albo samej historii konta. Wówczas po prostu deklarujesz wysokość zarobków oraz miesięczne obciążenia i bank przyjmuje to jako informację wiążącą. Oczywiście przed przyznaniem pożyczki i tak pracownik banku sprawdzi bilans Twojego konta.

A co zrobić w przypadku, gdy historia przychodów i wydatków nie wygląda zbyt obiecująco, bo np. większość gotówki otrzymujesz „do ręki”? Wówczas pozostaje Ci skorzystanie z tzw. chwilówek, czyli firm pozabankowych udzielających szybkich pożyczek. W tym wypadku otrzymanie pożyczki jest jeszcze łatwiejsze. Najprawdopodobniej również będziesz musiał przedstawić oświadczenie, jednak wiele firm tego rodzaju nie wymaga dokumentowania historii konta (ani tym bardziej przedstawiania zaświadczeń o zarobkach).

Aby otrzymać pożyczkę jako osoba bezrobotna, poza oświadczeniem, będziesz potrzebować:

  • konta bankowego
  • numeru telefonu
  • dowodu osobistego

Dowód jest niezbędny do potwierdzenia Twojej tożsamości, podobnie jak konto bankowe. Firma udzielająca pożyczki będzie wymagała wykonania przelewu weryfikacyjnego na wskazany rachunek. Znacznie rzadziej zdarza się, by firmy pozabankowe wymagały przedstawienia wyciągu z konta z trzech ostatnich miesięcy. O możliwości otrzymania pożyczki bez zaświadczenia o zarobkach w firmie zostaniesz poinformowany maksymalnie w ciągu kilku godzin (niektóre firmy schodzą z tym czasem do 15 minut). Termin spłaty takich pożyczek wynosi najczęściej 30 dni, choć zdarzają się oferty z dłuższym okresem.

Pożyczki dla bezrobotnych a zadłużenie

Nie należy mylić pożyczek dla bezrobotnych i pożyczek dla zadłużonych. Jeśli masz dobrą historię kredytową, znacznie łatwiej dostaniesz gotówkę mimo nieudokumentowanych zarobków. Niemniej, nawet firmy pozabankowe sprawdzają swoich potencjalnych klientów w Biurze Informacji Kredytowej oraz w Krajowym Rejestrze Dłużników. Jeżeli zalegasz ze spłatami lub masz na głowie komornika, otrzymanie pożyczki będzie znacznie trudniejsze. Niektóre firmy jednak decydują się na udzielenie pożyczki nawet w takich przypadkach. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że im „gorszy przypadek” tym wyższe koszty pożyczki. Osoba zatrudniona na umowę o pracę, z dobrą historią kredytową, biorąca pożyczkę w banku otrzyma znacznie tańszy produkt niż ktoś, kto nie może udokumentować zarobków, ma złą historię kredytową i bierze pożyczkę w firmie pozabankowej.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ