Outsourcing IT na plusie

Obsługa informatyczna firm przez zewnętrzne przedsiębiorstwa stała się bardzo popularna w Polsce.

Outsourcing działa w naszym kraju bardzo prężnie i nadal się rozwija. Badania pokazują, że Polska znajduje się w gronie najbardziej atrakcyjnych państw, jeżeli chodzi o sektor outsourcingu. Nie chodzi tylko i wyłącznie o niskie koszty, ale również położenie, podobieństwa kulturowe oraz łatwość komunikacyjna – te kwestie są bardzo ważne dla zachodnich inwestorów.

Outsourcing IT jest pojęciem dobrze znanym, jednakże na wszelki wypadek wyjaśnimy, na czym on polega. Takim określeniem nazywa się delegowanie części procesów poza daną organizację oraz zlecenie ich zewnętrznym przedsiębiorstwom. Outsourcing może również występować w sytuacji przenoszenia procesów do innego kraju – wtedy mówimy o nearshoringu lub offshoringu. Nearshoring określa przenoszenie procesów do kraju położonego stosunkowo blisko organizacji, zaś offshoring dotyczy delegacji zadań do krajów bardziej odległych pod względem geograficznym.

Jeżeli wierzyć prognozom, to rynek outsourcingu będzie rosnąć o około 6% rocznie, co daje bardzo dobre prognozy na przyszłość. W tej branży bardzo ważne są podobieństwa kulturowe i komunikacyjne, dlatego zapewne Polska jest tak bardzo atrakcyjnym miejscem dla zachodnich inwestorów. Polska jest doskonałe usytuowana pod względem geograficznym. Wystarczy zauważyć, że przelot do naszego kraju z większość państw europejskich to kwestia zaledwie kilku godzin. Wobec tego, w razie konieczności można bardzo szybko przenieść cały zespół specjalistów do pracy w siedzibie zagranicznego klienta. Co więcej, nadal jesteśmy bardzo atrakcyjni cenowo dla Zachodu, wobec czego bardzo wiele organizacji decyduje się przenieść swoje biura właśnie do Polski.

Dalszy rozwój outsourcingu w Polsce powstrzymuje rodzimych informatyków przed emigracją, co wpływa korzystnie na gospodarkę. Już teraz według raportów fundacji Pro Progressio, brakuje w Polsce około 30 tysięcy informatyków i programistów, zaś zapotrzebowanie na ich pracę wcale nie maleje.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ