Umowa na okres próbny

Okres próbny jest to czas testowy, podczas którego pracodawca sprawdza, czy dany pracownik nadaje się na konkretne stanowisko. Zazwyczaj jest to pierwszy okres pracy u pracodawcy. Dzięki umowie na okres próbny, pracodawca ‚testuje’ pracownika, jeżeli dojdzie do wniosku, że dana osoba się nie nadaje, może po okresie próbnym rozstać się z nią, bez żadnych konsekwencji.

Co powinna zawierać umowa na okres próbny?

W Kodeksie Pracy jest szczegółowo opisane, co dokładnie powinna zawierać umowa na okres próbny. W skrócie niezbędne są dane pracodawcy oraz pracownika, data spisanej umowy, od kiedy obowiązuje, do kiedy trwa, miejsce wykonywanej pracy, godziny pracy, kwota wynagrodzenia oraz zakres obowiązków pracownika.

Umowa na okres próbny zawsze powinna być sporządzona w formie pisemnej. Obowiązkowe jest również dostarczenie przez pracownika orzeczenia lekarskiego, które nie stwierdza przeciwskazań do pracy oraz udział w szkoleniu BHP.

Przeczytaj też: http://lepszalokata.pl/czym-sie-rozni-dochod-od-przychodu/

Jak długo może trwać umowa na okres próbny?

Okres próbny nie może przekroczyć 3 miesięcy, jest to czas w którym, należy sprawdzić umiejętności danej osoby, czy da sobie radę z powierzonymi obowiązkami. Podpisana może być wyłącznie jedna umowa na okres próbny z danym pracownikiem.

Kwota wynagrodzenia na umowie na okres próbny nie może być niższa niż minimalne wynagrodzenie, które jest określone w prawie. Podczas okresu próbnego pracownik może również skorzystać z urlopu wypoczynkowego, tutaj zasady są takie same, każdy przepracowany miesiąc daje 1/12 urlopu, który przysługuje pracownikowi.

Rozwiązanie umowy na okres próbny

Jeżeli z pewnych przyczyn musi dojść do rozwiązania umowy na okres próbny, są dwie możliwości. Pierwsza z nich to rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, a druga rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem. Jeżeli chodzi o okres wypowiedzenia, to w przypadku umowy na okres próbny, wynosi on: 3 dni robocze, w przypadku gdy umowa jest podpisana na mniej niż 14 dni, 1 tydzień, jeżeli umowa jest podpisana na więcej niż 14 dni oraz 2 tygodnie, jeżeli umowa jest podpisana na 3 miesiące.

Źródło: https://www.fincomfort.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ