Zadbaj o wzrok swojego dziecka

Wady wzroku u dzieci są coraz częstszą przypadłością. Z pewnością ma na nie wpływa spędzanie wielu godzin przy komputerze, z czym wiąże się też mniejsza ilość ruchu oraz dieta uboga w warzywa i inne wartościowe składniki odżywcze. O oczy powinno się jednak dbać już od najmłodszych lat – między innymi regularnie odwiedzając specjalistę, jakim jest okulista dziecięcy. Z wizytą nie można zwlekać zwłaszcza, jeśli zauważymy niepokojące objawy.

Rozwój narządu wzroku u dziecka

Narząd wzroku pojawia się już w czwartym tygodniu ciąży, a zaczyna intensywnie rosnąć około 2 roku życia dziecka. Od razu po urodzeniu zazwyczaj przeprowadza się podstawowe badania okulistyczne, chociaż noworodki widzą słabo i nie potrafią skupić wzroku na jednym przedmiocie. Pod koniec pierwszego miesiąca życia, niemowlak potrafi już wodzić oczami za światłem, a około 3 miesiąca – świadomie patrzeć na jeden obiekt. Jeżeli więc po upływie kilku miesięcy zauważymy, że maluch nie nawiązuje kontaktu wzrokowego z mamą, może to być sygnał skłaniający do wizyty u specjalisty. Do 12 miesiąca życia maluch powinien już poruszać się swobodnie po domu oraz rozpoznawać obrazki, ludzi lub widok za oknem – okuliści przyznają, że w tym wieku dziecko ma już wykształcone widzenie obuoczne w około 80%. Przyczyny wad wzroku u dzieci są różne – wiele niemowląt ma nadwzroczność, a w wieku szkolnym diagnozuje się u uczniów krótkowzroczność. W każdej sytuacji najważniejsze jest postawienie szybkiej diagnozy, ponieważ szybkie działanie zwiększa szansę na całkowite wyleczenie dziecka, dzięki czemu w dorosłym wieku będzie cieszył się dobrym wzrokiem.

Wady wzroku u dzieci – jak je rozpoznać?

Rodzice powinni starannie przyglądać się swoim dzieciom w okresie dorastania oraz być wyczulonym na wszelkie niepokojące symptomy, aby w razie potrzeby jak najwcześniej udać się do specjalisty. Na jakie objawy warto zwracać szczególną uwagę? W okresie niemowlęcym jest to między innymi zezowanie lub brak nawiązywania kontaktu wzrokowego. Dobrze jest poinformować lekarza o ewentualnych chorobach oczu w rodzinie, takich jak zaćma lub jaskra wrodzona lub też nadwzroczność czy zez. W okresie szkolnym dziecko może pocierać oczy, zamykać lub zasłaniać jedno z nich oraz narzekać na pieczenie i łzawienie. Ponadto często problemy ze wzrokiem odbijają się na wynikach w szkole – maluch może mylić litery, mieć problemy z koncentracją, słabo czytać czy też szybko się męczyć wykonując pracę domową. Niekiedy rodzice obserwują niechęć swojego dziecka do czytania, kolorowania, układania puzzli czy oglądania książek. W takiej sytuacji również warto udać się do okulisty. Warto też zwracać szczególną uwagę na nawracające stany zapalne spojówek.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ