Arteterapia to niezwykła dziedzina będąca połączeniem twórczości artystycznej, nauk medycznych oraz psychoterapii. W jaki sposób sztuka może leczyć? Przypomnij sobie, co czujesz w trakcie śpiewania na cały głos lub energicznego tańca – Twoje ciało odpręża się, umysł oczyszcza z negatywnych myśli, pozbywasz się nagromadzonych emocji. Odpowiednio ukierunkowana arteterapia pomaga walczyć z „demonami” dręczącymi psychikę, a także pomaga zlikwidować nawet silne objawy somatyczne. Jeśli zatem masz wyższe wykształcenie i intryguje Cię arteterapia, studia podyplomowe zapewnią Ci merytoryczne przygotowane pedagogiczno-psychologiczne oraz praktyczne umiejętności niezbędne do „leczenia przez sztukę”.

Zanim podejmiesz studia podyplomowe z arteterapii

Arteterapia była stosowana już w XIX przez francuskich psychiatrów. Sam twórca psychoanalizy, Sigmund Freud był zwolennikiem tej niekonwencjonalnej metody psychoterapii. Wpływ twórczości artystycznej na psychikę i ciało człowieka wykorzystywali również polscy uczeni, m.in. prof. Stefan Szuman (pedagog) oraz prof. Julian Aleksandrowicz (onkolog).

Obecnie arteterapia ma swój udział w leczeniu zaburzeń nastroju (depresji), zaburzeń nerwicowych, traum, a nawet uzależnień. Bezpośredni kontakt z różnymi dziedzinami sztuki (malarstwo, rzeźba, taniec, śpiew) stymuluje rozwój osób niepełnosprawnych intelektualnie oraz dzieci autystycznych. Jak udowodnił prof. Aleksandrowicz, arteterapia może działać wspomagająco również na pacjentów zmagających się z chorobami fizycznymi, w tym nowotworami. Studia podyplomowe z arteterapii pozwolą Ci zatem prowadzić proces terapeutyczny zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych, u osób z dysfunkcjami psychicznymi, jak i cierpiących na choroby ciała.

Arteterapia – studia podyplomowe. Gdzie możesz studiować?

Studia podyplomowe z arteterapii na uczelniach publicznych są skierowane do absolwentów studiów licencjackich i magisterskich, którzy ukończyli kierunek o profilu: humanistycznym lub społecznym (psychologia, pedagogika, praca socjalna) artystycznym (muzyka, gra aktorska, malarstwo, rzeźba) oraz medycznym (kierunek lekarski, fizjoterapia).

Choć ten rodzaj psychoterapii nie należy do najpopularniejszych, możesz znaleźć kilka uczelni publicznych i niepublicznych, które oferują kierunek arteterapia. Studia podyplomowe są dostępne w takich placówkach jak:

  • Akademia Humanistyczno- Ekonomiczna w Łodzi
  • Politechnika Śląska w Gliwicach
  • Uniwersytet Śląski w Gliwicach
  • Gdański Uniwersytet Medyczny
  • Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości im. Karola Goduli w Chorzowie
  • Szkoła Wyższa Przymierza Rodzin
  • Wyższa Szkoła Humanitas w Sosnowcu

Ponadto możesz również wybrać kierunek z dodatkową specjalnością, np. arteterapia – sztuki plastyczne, arteterapia i psychopedagogika kreatywności, arteterapia w animacji kultury, arteterapia z elementami pomocy psychologiczno-pedagogicznej, arteterapia z elementami psychologii twórczości oraz arteterapia z elementami terapii pedagogicznej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ