Obserwujesz współczesne konflikty zbrojne i dostrzegasz w nich realne zagrożenie również dla Polski? A może chcesz pracować w służbach i wiesz, że dyplom uczelni wyższej pomoże Ci w karierze? W takim razie rozważ bezpieczeństwo narodowe. Studia na tym kierunku nie tylko wprowadzą Cię w tajniki zarządzania kryzysowego, ale również zapewnią Ci ciekawą pracę i wiele możliwości zatrudnienia.
Bezpieczeństwo narodowe – charakterystyka studiów
Wybierając kierunek bezpieczeństwo narodowe, musisz mieć świadomość, że na studiach zmierzysz się przede wszystkim z naukami społecznymi, takimi jak: historia, wiedza o społeczeństwie, geografia, politologia, stosunki międzynarodowe oraz ekonomia.
Zdobywając wiedzę z zakresu obronności i bezpieczeństwa, uzyskasz kompetencje do zarządzania sztabem kryzysowym o zasięgu lokalnym, regionalnym, krajowym i globalnym. Nauczysz się procedur niezbędnych podczas przeprowadzania akcji ratunkowej w sytuacji zagrożenia.
Studia na kierunku bezpieczeństwo narodowe skupiają się nie tylko na wiedzy teoretycznej. Zyskasz również praktyczne umiejętności, takie jak: szybkie podejmowanie decyzji, planowanie logistyczne, reagowanie w obronie koniecznej, znajomość topografii terenu czy umiejętność pracy w grupie.
Na jakich uczelniach możesz studiować bezpieczeństwo narodowe?
Skorzystaj z wyszukiwarki studiów, a zobaczysz, jak bardzo popularną dziedziną nauki jest bezpieczeństwo narodowe. Studia na tym kierunku znajdziesz m.in. na uczelniach wojskowych, uniwersytetach, w zawodowych szkołach wyższych oraz na uczelniach niepublicznych. Oto kilka uczelni do wyboru:
- Społeczna Akademia Nauk w Krakowie
- Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni
- Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie
- Akademia Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu
- Katolicki Uniwersytet Lubelski
- Uniwersytet Jagielloński
- Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie
- Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie
- Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koninie
Studia podyplomowe z bezpieczeństwa narodowego są dostępne m.in. na Uniwersytecie Łódzkim, w Wyższej Szkole Ekonomii i Innowacji w Lublinie oraz w Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie.
Gdzie możesz pracować po kierunku bezpieczeństwo narodowe?
Do jakiej pracy przygotuje Cię bezpieczeństwo narodowe? Studia na tym kierunku pozwalają szukać zatrudnienia w organach samorządów terytorialnych i administracji państwowej. Jako absolwent bezpieczeństwa narodowego możesz robić karierę we wszelkiego rodzaju służbach, a zwłaszcza w Siłach Zbrojnych RP, Policji i Żandarmerii Wojskowej, Służbie Ochrony Państwa, Straży Granicznej, służbach specjalnych oraz Państwowej Straży Pożarnej. Twoim naturalnym miejscem pracy będą zespoły reagowania kryzysowego, które przeprowadzają akcje w czasie zagrożeń (wojennych, katastrof technicznych, klęsk żywiołowych itp.). Natomiast jeśli wolisz pracować w sektorze prywatnym, studia z bezpieczeństwa narodowego będą znakomitą pozycją w CV podczas rekrutacji do agencji ochrony lub biura detektywistycznego.