Jak przygotować się do egzaminu

Koncentracja to umiejętność skupienia uwagi. Przydaje się szczególnie, gdy przygotowujesz się do trudnego egzaminu. Czy istnieją efektywne ćwiczenia na koncentrację? Jak umiejętnie zarządzać czasem, aby dobrze przygotować się do testu? I co poradzić na problemy z koncentracją?

Jedni przed nauką sięgają po kawę, drudzy po elektrolity, inni uczą się na świeżym powietrzu, aby dobrze dotlenić mózg. Nauce może też sprzyjać cisza i brak rozpraszaczy w postaci powiadomień z aplikacji. Czy istnieje uniwersalny sposób na to, aby dobrze przygotować się do egzaminu? Czy można coś poradzić na problemy z koncentracją w trakcie nauki?

Zaplanuj naukę

Przede wszystkim przygotuj plan nauki. Określ, ile masz czasu do egzaminu, jak duży materiał musisz powtórzyć, a ile nauczyć się od podstaw. Zaplanuj sobie, że każdego dnia poświęcisz na naukę określoną liczbę godzin.

  • Wyłącz telefon – a przynajmniej wycisz powiadomienia z aplikacji, aby nie rozpraszały twojej uwagi
  • Zrób porządek na biurku – chyba, że należysz do osób, które o wiele lepiej odnajdują się w bałaganie
  • Zrób harmonogram nauki – rozpisz, którego dnia powtarzasz konkretny materiał i staraj się trzymać wyznaczonych dat.

Powtarzaj materiał

Powtarzanie materiału jest ważne. Przyswajane informacje powinny trafić do pamięci długotrwałej. A to oznacza, że zapamiętywanie wymaga powtórek. Każdy tekst czytaj w skupieniu, koncentrując się jedynie na nim. Możesz podkreślać najważniejsze informacje markerem i następnego dnia powtarzać wybrane partie materiału. Rób też notatki na marginesie.

Gdy pojawią się problemy z koncentracją, wstań od biurka i przejdź się po pokoju, wyjdź na balkon lub wyjrzyj przez okno skoncentruj wzrok na punkcie znajdującym się w oddali. Pomoże też wpatrywanie się dłuższą chwilę w zieleń.

Rób sobie przerwy

Przerwy w nauce pozwalają na regenerację umysłu. W tym czasie możesz wybrać się na spacer, aby dotlenić mózg. Dobrym pomysłem będzie umiarkowana aktywność fizyczna: jazda na rowerze, pływanie, aerobik czy lekkie ćwiczenia na macie w domu. To ważne, ponieważ ruch wspomaga sprawność umysłową.

Nie zarywaj nocy! 7-8 godzin zdrowego, spokojnego snu pozwoli na regenerację organizmu. Gdy się wyśpisz, łatwiej będzie Ci przyswoić trudny materiał.

Ćwiczenia na koncentrację

Aby rozwijać umiejętność skupienia uwagi, warto wykonywać różne ćwiczenia na koncentrację, czyli pobudzające i rozwijające umysł. Najlepsze efekty przynoszą, gdy wykonujesz je regularnie (i to na długo przed planowanym egzaminem).

Jakie ćwiczenia na koncentrację pomogą?

  • rozwiązywanie krzyżówek, sudoku, wykreślanek lub innych łamigłówek, które przypadną Ci do gustu
  • pisanie, jedzenie i mycie zębów drugą ręką
  • pisanie swojego nazwiska wspak
  • czytanie książek
  • granie w planszówki czy gry strategiczne, takie jak szachy czy warcaby

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ