Kredyt hipoteczny – skuteczna forma dokapitalizowania spółki

0
1636

Wiele spółek handlowych w trakcie swojej działalności staje przed koniecznością dokapitalizowania. Dokapitalizowanie może odbyć się poprzez otrzymanie pożyczki od udziałowców, wejście inwestora strategicznego lub emisję obligacji czy też akcji spółki. Najbardziej popularną formą dokapitalizowania jest jednak kredyt dla spółek. W dzisiejszym artykule zajmiemy się omówieniem kredytu hipotecznego dla spółki.

Czym jest kredyt hipoteczny dla spółki?

Kredyt hipoteczny dla spółki jest jedną z najbardziej popularnych form finansowania działalności spółki. Cechą różniącą kredyt hipoteczny od równie popularnego kredytu obrotowego, leasingu lub faktoringu, jest zabezpieczenie się banku na nieruchomości, która należy do spółki. Identyczne zasady obowiązują w sytuacji, kiedy spółka jest w posiadaniu nieruchomości, jak i w momencie zakupu lub budowy nieruchomości.

Nieruchomość stanowi formę zabezpieczenia pod kredyt. To daje instytucji finansowej pewność, że spółka zrobi wszystko, aby terminowo spłacać raty kredytowe. W przeciwnym wypadku może stracić zabezpieczoną nieruchomość.

Jakie są zalety i wady kredytu hipotecznego dla spółek?

Dużym atutem kredytu hipotecznego dla spółki jest fakt, że w ten sposób firma zyskuje dostęp do wyższej kwoty kredytu. Jak to wygląda w praktyce? Maksymalna kwota kredytu dla spółki bez hipoteki wynosi 2 miliony złotych. W praktyce banki przyznają zazwyczaj kwoty oscylujące w granicach 500 tysięcy złotych. Przekazanie nieruchomości jako formy zabezpieczenia pozwala uzyskać finansowanie sięgające nawet kilkudziesięciu milionów złotych. Górna granica kredytu jest uzależniona od rynkowej wartości nieruchomości, która stanie się zabezpieczeniem kredytu.

Oczywiście warto poznać wszystkie aspekty, jakimi charakteryzuje się kredyt hipoteczny dla sp. z o.o. Przekazując nieruchomość jako zabezpieczenie kredytu, jest ona „blokowana” na czas spłaty zobowiązania. To oznacza, że nieruchomości będącej zabezpieczeniem nie można sprzedać bez zgody banku. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy środki pozyskane ze sprzedaży posłużą do spłaty zaciągniętego kredytu. Istotnym aspektem jest także typ nieruchomości, która ma stać się zabezpieczeniem kredytu. Banki preferują nieruchomości zabudowane, które są zlokalizowane blisko dużych ośrodków miejskich. Ma to duży wpływ na zbywalność danej nieruchomości. W przypadku problemów ze spłatą zobowiązania bank chce mieć pewność, że uda mu się szybko sprzedać nieruchomość odzyskując równowartość udzielonego kredytu.

Czy spółka bez nieruchomości może uzyskać kredyt hipoteczny?

Ciekawostką jest fakt, że spółka z o.o. wcale nie musi posiadać nieruchomości, aby móc starać się o kredyt hipoteczny. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest użyczenie nieruchomości od osoby fizycznej lub innej firmy. Użyczenia mogą dokonać na przykład powiązane spółki lub podmioty niezależne. Zabezpieczeniem kredytu hipotecznego może stać się również prywatna nieruchomość jednego z udziałowców lub członków zarządu.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak najlepiej przeprowadzić dokapitalizowanie spółki, to wejdź na stronę kaminski-finance.pl. Firma Kaminski Finance ma wieloletnie doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania dla spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, spółek komandytowych, spółek akcyjnych oraz spółek jawnych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ