Uciekałeś od poprzedniego pracodawcy w podskokach i obawiasz się, że nowa praca będzie równie koszmarna? A może straciłeś stanowisko z powodu likwidacji firmy i nadal tęsknisz za swoją starą pracą? Bez względu na powód, dla którego byłeś zmuszony zatrudnić się w nowym miejscu pracy, czas definitywnie zamknąć poprzedni etap. Teraz musisz wdrożyć się w obecne obowiązki i skupić na budowaniu relacji ze współpracownikami, których jeszcze nie miałeś okazji dobrze poznać. Co zrobić, aby polubić nowego szefa, nowych kolegów i nowe obowiązki?

W nowej pracy musisz się wykazać i zaangażować na 100%

Nawet jeśli Twoje CV prezentuje się imponująco, a referencje potwierdzają Twoje wysokie kompetencje, dla nowego pracodawcy jesteś czystą kartką. Bez względu na swoją historię zawodową, musisz od nowa zapracować na zaufanie szefa. Nie zdobędziesz go, jeśli będziesz lekceważyć jego polecania i nonszalancko podchodzić do swoich obowiązków.

Dostałeś stanowisko poniżej kwalifikacji? A może powierzono Ci mało wymagające i nudne zadania? Jeśli chcesz pozostać w nowej pracy, musisz schować ambicje do kieszeni. Gdy skończysz pracę przed czasem, poproś o przydzielenie nowego zadania. Gdy zauważysz, że szef nie wyrabia się ze zleceniami, zaproponuj swoją pomoc po godzinach.

Nie podkreślaj na każdym kroku, że z Twoim wykształceniem i doświadczeniem jesteś stworzony do „wyższych celów”. Daj się polubić, a szef szybko doceni Twoje umiejętności i wiedzę, oferując Ci lepsze stanowisko i wyższą pensję. Natomiast jeśli po dłuższym czasie umyślnie degraduje Twoje kompetencje, być może pora rozejrzeć się za nową pracą…

Nowa praca = nowi współpracownicy. Zadbaj o dobre relacje w miejscu pracy

Reakcje na nowego pracownika mogą być różne – zgrana ekipa może potraktować Cię nieufnie i z wyższością, natomiast koledzy z korporacji mogą nawet nie zauważyć Twojego istnienia. Wprawdzie nie masz wpływu na ich zachowanie, jednak możesz zaprezentować się z jak najlepszej strony.

Po pierwsze, nie plotkuj i nie odmawiaj ludzi za ich plecami. Istnieją spore szanse, że Twoje słowa o szefie czy innych pracownikach jeszcze tego samego dnia dotrą do samego zainteresowanego. Ponadto może się okazać, że osoba będąca przedmiotem plotek okaże się sympatycznym i uczynnym współpracownikiem.

Po drugie, jako nowy pracownik jesteś na cenzurowanym. W związku z tym wystrzegaj się ostentacyjnego leniuchowania, np. nie przedłużaj przerwy, nie spóźniaj się, nie przeglądaj Facebooka czy Pudelka gdy inni w pocie czoła kończą swoje zadania. Jeśli wcześniej uporasz się ze swoimi obowiązkami, zaoferuj innym swoją pomoc albo zaproponuj zrobienie kawy – nawet jeśli odmówią, z pewnością zapamiętają Twój miły gest.

Po trzecie, nowa praca to także nowe zwyczaje. Jeśli Twój dział robi zrzutkę na prezent urodzinowy dla kolegi, nie wyłamuj się z szeregu (o ile kwota nie jest wygórowana i nie przekracza Twoich możliwości). Jeśli co piątek ktoś przynosi domowe ciasto, ustaw się w kolejce i następnym razem poczęstuj kolegów szarlotką albo sernikiem.

[Głosów:4    Średnia:2.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ