Jak zapobiegać odchodzeniu wartościowych pracowników z firmy?

Pracownicy są zdecydowanie najważniejszym zasobem w każdej firmy, ponieważ to dzięki nim można dążyć do określonych celów. Wśród ogółu pracowników znajdują się również ci, którzy posiadają większą wartość od innych, na przykład dzięki posiadanej przez siebie szerokiej wiedzy, umiejętnościom, doświadczeniu, co widoczne jest w ich wynikach na rzecz firmy. Tacy pracownicy są bardzo wartościowi, dlatego ich utrata mogłaby wiązać się dla firmy z zachwianiem jej kondycji. Jak można zapobiegać ich odchodzeniu?

Ci pracownicy, którzy posiadają szeroką wiedzę, pożądane umiejętności i doświadczenie, są często rozchwytywani przez pracodawców, którzy chcą, aby dana osoba dołączyła właśnie do ich zespołu i pracowała na ich sukces. Dla pracodawcy taki pracownik jest skarbem, ale wtedy, gdy nie będzie on w pełni zadowolony, może on przejść do konkurencji. W związku z tym warto prowadzić działania przeciwdziałające takim sytuacjom – dobry zespół to w końcu podstawa dla prowadzenia skutecznych działań biznesowych niezależnie od branży.

Aby dowiedzieć się, czy pracownicy są zadowoleni z tego, w jakiej firmie pracują, jakie otrzymują płace, a także jak czują się w danym otoczeniu, przeprowadza się ankiety. Taka ankieta pracownicza jest w stanie przekazać pracodawcy kompleksowe informacje dotyczące zadowolenia pracowników, co, jak wspomnieliśmy, ma wpływ na kondycję finansową firmy.

Ankiety satysfakcji pracowników pozwalają na uzyskanie wartościowych informacji dotyczących krytycznych obszarów w firmie, czyli tych, które nie do końca odpowiadają pracownikom. Mogą one w związku z tym doprowadzić do odchodzenia z firmy wartościowych pracowników, którym znacznie lepsze warunki może zaproponować konkurencja. Wprowadzenie odpowiednich zmian pozwoli wtedy na zmniejszenie ryzyka ich odchodzenia.

W celu przeprowadzenia ankiet można skorzystać z usług firm zewnętrznych świadczących usługi w tym zakresie, ale również można wykonać je samodzielnie. Bardzo dobrze sprawdzi się generator ankiet on-line – dzięki takiemu narzędziu można szybko i wygodnie przygotować ankietę pracownicze we własnym zakresie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ