Jak oszczędzać pieniądze?

Każdy zdaje sobie sprawę z tego, że oszczędzanie pieniędzy jest ważne i pozwala stworzyć nie tylko kapitał, ale i poczucie bezpieczeństwa. Odłożone pieniądze sprawiają, że „czarna godzina” nie jest już tak bardzo czarna, a nagły wydatek nie przeraża. Oszczędzać można też na jakiś konkretny cel, na który trudno sobie pozwolić jedynie w oparciu o zwyczajny miesięczny budżet. Niezależnie od tego, czy to wakacje, wymarzony gadżet czy kurs językowy, warto znać kilka podstawowych sposobów na oszczędzanie, które każdy może wprowadzić w życie, żeby trochę więcej pieniędzy zostawało w jego portfelu pod koniec miesiąca.

Planowanie i zakupy z kartką

Ten sposób może wydawać się banalny, jednak ma w sobie sporą moc. Robiąc listę ma się pewność, że w koszyku wylądują tylko te artykuły, które są naprawdę potrzebne. Nie chodzi o to, żeby zrezygnować ze wszystkich drobnych przyjemności. Robienie w domu planu pozwala na rozsądne zastanowienie się, sprawdzenie czego brakuje i spisanie tego z dala od budzących emocje i nakłaniających do zakupu reklam. Takie działanie ma sens jedynie w parze z postanowieniem, że nic spoza listy nie ma prawa trafić do torby.

Kontrolowane wydawanie

Metodą pokrewną do list zakupów jest tworzenie bilansów wydanych pieniędzy. Często pieniądze rozchodzą się „nie wiadomo kiedy” i nie widać wcale kupionych za nie dóbr. Dlatego też systematyczne notowanie, co się kupiło, może przynieść refleksję nawet gdy taki eksperyment potrwa dwa, trzy miesiące. Konieczność skupienia się i zapisania każdego wydatku pozwoli zatrzymać uwagę i zweryfikować rzeczywistą potrzebę, która stała za zakupem.

Kupić jakość, nie ilość

Wreszcie istotna jest kwestia oszczędzania na jakości. Wiele osób kupuje rzeczy gorszej jakości, chcąc mniej za nie zapłacić. Jednak takie przedmioty szybko ulegają zniszczeniu, a kupowanie ich ciągle na nowo daje w sumie większy wydatek, niż kupienie porządnego przedmiotu raz na jakiś czas. Dlatego też buty, ubrania czy sprzęty domowe powinny być dobrej jakości – pozwoli to na paradoksalne zaoszczędzenie pieniędzy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ